Többek között „vándorcirkusznak” szokták gúnyolni az Európai Parlament képviselőinek és munkatársainak ingadozását a belga főváros és Strasbourg között, utóbbi városban ugyanis havonta rendszerint három-négy napot köteles ülésezni az európai testület. A havonta történő tömeges áttelepülésben 800 parlamenti képviselő, több száz uniós tisztviselő, újságíró és lobbista, továbbá 15 teherautónyi hivatalos irat vesz részt, a költözés évente több mint 200 millió eurójába kerül az Európai Uniónak. Franciaország azonban ragaszkodik az 1997-ben életbe lépett amszterdami szerződésben rögzítettekhez, amelyek szerint minden évben 12 európai parlamenti plenáris ülést kell tartani a francia városban.
Ám nemrég kiderült, az úgynevezett vándorcirkusz nem csupán költségkiadást jelent az EU számára. Az egyesült királyságbeli York Egyetem professzora, John Whitelegg ugyanis tanulmányában megállapította: több mint 20 ezer tonna szén-dioxid kerül a levegőbe a költözés révén. Szerinte amenynyiben az EP búcsút mondana strasbourgi üléseinek, kétezer irodai helyiségtől, egy ülésteremtől és ötven konferenciateremtől szabadulhatna meg, s ezáltal máris négyezer tonna szén-dioxiddal kevesebbet bocsátana ki. A parlament zöldfrakciója szerint a testület aláássa hitelét, ha saját háza táján nem tud rendet tenni. A jelentés közzétételével egy időben az Európai Parlament olyan bizottság felállítására készül, amelyik a klímaváltozás elleni küzdelemben keres új megoldásokat.
Az Európai Unióban a szén-dioxid-kibocsátás mértéke azonban egyelőre nem közelíti meg Kínáét, amely a párizsi székhelyű Nemzetközi Energia Ügynökség megállapítása szerint hónapokon belül megelőzheti e tekintetben az Egyesült Államokat is. Fatih Birol energia-szakértő úgy véli, a kínai gazdaság 2006–2007-ben olyan gyorsan fejlődött, hogy az előre jelzett 2009–2010 helyett már az idén novemberben a világ legkörnyezetszennyezőbb országává válhat. Amennyiben képes fenntartani jelenlegi gazdasági fejlődését, akkor huszonöt éven belül az ázsiai állam kétszer annyi szén-dioxidot fog kibocsátani, mint a világ 26 leggazdagabb országa együttvéve. Kína ugyan aláírta a klíma védelmében életre keltett kiotói egyezményt, de fejlődő országként bizonyos felté-teleit nem teljesíti. Az elmúlt négy évben körülbelül tízszázalékos ütemben nőtt a kínai gazdaság, 2007 első három hónapjában a 11 százalékot is elérte.

A hétvégéig még kitart a jó idő