Elfogadhatatlan, hogy a kormányzat decentralizáció címén a források elosztását tovább centralizálja, és saját pozícióit erősíti a regionális fejlesztési tanácsokban – jelentette ki tegnap a kormány–önkormányzatok egyeztető fóruma tegnapi ülésén Gémesi György társelnök. a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnöke, Gödöllő polgármestere. Azt is szóvá tette, hogy miközben a kormány régiós politikát hirdet, a közép-magyarországi régióban Budapest mindent visz, miközben Pest megye minden tekintetben lemarad. Az önkormányzatok területi és szükségességi arányosságot és garanciákat kérnek a kormánytól.
Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter szerint a parlamentben az ellenzék leszavazta, hogy saját bevétellel rendelkező, választott régiók alakuljanak, így a kormány saját álláspontja helyességéről meggyőződve minden törvényes eszközzel regionalizál. – A városokat és a kistérségeket támogatjuk, a falvakat és a megyéket nem. Azzal pedig az érdekszövetségek is egyetértettek, hogy hat új kistérség jöjjön létre, 35 esetben pedig településeket sorolunk át másik kistérségbe – mondta a tárca MSZP-s vezetője, aki szerint a Fidesznek, illetve az önkormányzatoknak mielőbb színt kell vallaniuk: végleg elutasítják-e az erős középszintet, a régiókat.
Kovács Zoltán, az Országgyűlés önkormányzati bizottsága fideszes alelnöke szerint végképp kiderült: nem elszólás volt, amikor Lamperth Mónika októberben azzal nyugtatta párttársait, hogy „nem a Fidesz fogja osztani a pénzt”. – A kormány programszintre emelte a bosszút, és megbüntetnek mindenkit, aki a jobboldalra szavazott. Hamisan hivatkoznak arra is, hogy azért nincs régió, mert az ellenzék elutasította, hiszen saját terveik szerint is legkorábban 2009 őszétől működtek volna ilyen testületek – szögezte le.
Fölényesen győzne a Fidesz, ha most lennének a választások