A béke útján

2007. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Írország a tartós politikai stabilitás újabb fejezetéhez érkezett tegnap, amikor Belfastban megalakult a protestánsok és a katolikusok hatalommegosztásán alapuló északír kormány. A brit tartományon belül zajló konfliktusnak azonban tulajdonképpen már az 1998-ban köttetett nagypénteki békeszerződés vetett véget, amelyet évtizedekig tartó polgárháborús állapotok előztek meg.
Írország 1922-es függetlenné válása után hat északír körzet maradt Nagy-Britannia fennhatósága alatt, ahol a katolikus kisebbség tagjai gyakran diszkriminálva érezték magukat. Elkeseredésük 1969-ben polgárjogi felvonulásokhoz vezetett, amelyekre a koronahű protestánsok ellentüntetésekkel válaszoltak. A kialakuló összecsapásokat a bevezényelt brit csapatok igyekeztek megakadályozni, amelyek azonban az Ír Köztársasági Hadsereggel (IRA) kerültek szembe. A lojalista protestáns csoportok a történtek hatására erőszakos kampányt indítottak a katolikus közösség ellen. Ahogy rosszabbodott a helyzet, az északír parlamentet feloszlatták, s London átvette a közvetlen irányítást a tartomány felett. Az 1970-es, a 80-as és a 90-es években az IRA Angliában és Észak-Írországban végrehajtott bomba- és fegyvermerényletekkel hívta fel magára a figyelmet, amelyekben rendőröket, katonákat, politikusokat és civileket is célba vettek. Az 1990-es években a brit és az ír politikai pártok tárgyalásokkal igyekeztek véget vetni a konfliktusnak, amelyben csaknem 3600-an vesztették életüket. 1998-ban végül megszületett a békeegyezmény, amelynek értelmében északír kormány, illetve nemzetgyűlés alakulhatott, s a miniszteri posztokat a pártok erejének megfelelően osztották szét. A békéhez hozzájárult az is, hogy az IRA 2005 szeptemberében bejelentette: megsemmisítette fegyvereit, lemond a fegyveres erőszakról, s politikai eszközökkel küzd az ír sziget egyesítéséért. Az idén a Sinn Féin közölte: elfogadja törvényes rendfenntartó erőnek az északír rendőrséget. A béke előmozdítását segítette a korábban engesztelhetetlen katolikusellenes retorikájáról ismert Ian Paisley megalkuvása is, hogy együttműködjön a katolikusokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.