Visszamenőleges hatállyal kérjük az Alkotmánybíróságtól a Magyar Köztársaság 2007. évi költségvetésének az állam és a helyi önkormányzatok kapcsolatáról, a kötelező feladatok finanszírozásáról szóló részének megsemmisítését – nyilatkozta lapunknak Gombaszöginé Balog Ibolya, a Fejér Megyei Közgyűlés fideszes elnöke.
Elmondta: a beadványt a többi tizennyolc megye támogatásával, adatszolgáltatásával készítették el. – A kormány a választópolgárok tavaly október elsejei legitim döntése ellenére szándékosan megsérti az alkotmányt, az önkormányzati alapjogokat azzal, hogy ellehetetleníti a megyéket, amelyeket az előző évhez képest 45 százalékos személyijövedelemadó-elvonással sújtott, a kétharmados törvényeket megkerülve január elsejétől szinte teljesen megfosztott bennünket saját bevételeinktől, az illetékekből származó pénzektől, továbbá a jogszerűen nem létező regionalizációra hivatkozva nem biztosítja a megyei területfejlesztési tanácsok működésének költségeit.
*
Ezért a fentiek mellett kérjük, a taláros testület állapítsa meg, hogy az Országgyűlés elmulasztotta a területfejlesztésről szóló törvénybe foglalt jogalkotói feladatát, és megfelelő határidő kitűzésével hívja fel erre az érintetteket – szögezte le a közgyűlési elnök. Szerinte míg a kormány a létező önkormányzati középszint, a megye helyett régiós álmokat szövöget, addig a törvény szerinti kötelező feladatok, csaknem 62 ezer ember szociális és egészségügyi ellátása került valóságos veszélybe. Gombaszöginé kijelentette: a megyék a legnagyobb intézményfenntartók, és a települések által visszaadott intézmények száma nő, miközben a rászorulók, az ápoltak, a gondozottak, a fogyatékosok, az idősek gondozására egyre kevesebb a pénz, ez pedig diszkrimináció. – Mivel megszüntették a megyék önálló bevételeit, az önkormányzati törvény előírásai alapján ezután hitelfelvételre sem vagyunk jogosultak – tette hozzá.
A Fejér Megyei Közgyűlés fideszes többsége tegnap megszavazta az alkotmánybírósági beadványról szóló előterjesztést, az MSZP-s képviselők pedig nem vettek részt a szavazásban. Orodán Sándor, az önkormányzati tárca szóvivője közölte: amíg a beadványról az Alkotmánybíróság nem dönt, addig nem nyilatkoznak.
Lamperth Mónika, a tárca vezetője többször kijelentette: az ellenzék nem támogatta a választott régiók kialakítását, ezért a kormány pénzügyi eszközökkel hajtja végre a regionalizációt. – A kistérségeket és a városokat támogatjuk, a falvakat és a megyéket nem – szögezte le.
Fölényesen győzne a Fidesz, ha most lennének a választások