Ötszázmillió forintot takarít meg évente a fővárosi önkormányzat a Szent János Kórház, a Szent Margit Kórház és a Budai Gyermekkórház összevonásával – közölte Horváth Csaba MSZP-s főpolgármester-helyettes. Hozzátette, jelenleg csak előzetes hatástanulmány alapján terjesztették elő a javaslatot, az igazi csak június végére készül el. A Fővárosi Közgyűlés balliberális többsége ugyan csak elvi döntést hozott, de a szavazásban részt vett Havas Szófia, a Szent János Kórház leváltott orvos igazgatója, akinek összeférhetetlenségét az ellenzék jelentette be, ugyanis kiderült, ellene fegyelmi eljárást indított Kázmér Tibor főigazgató. Ismert, a Regionális Egészségügyi Tanács elnökének javaslatára fogadta el Molnár Lajos volt miniszter a Budai Gyermekkórházat és a Szent Margit Kórházat ellehetetlenítő ágyszámstruktúrát. Az MDF végül nem vett részt a Havas kizárását indítványozó döntésben, amely így nem nem kapott többséget. A koalíciós képviselők leszavazták Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetőjének módosító indítványát is, amelyben vizsgálatot szorgalmazott a fővárosi egészségügyi rendszer változásairól, és választ várt volna többek között arra, hogy az összevonás mekkora többletköltséggel jár, a lépés nem veszélyezteti-e a betegellátást. Erre senki sem válaszolt, sőt az előterjesztés szerint a Horváth Csaba által említett ötszázmilliós megtakarítás valójában százmillió forinttal kevesebb. A három kórház szeptembertől lesz egy intézmény, és vélhetőleg Kázmér Tibor eltávolítására új főigazgatói pályázatot akarnak kiírni, holott egy korábbi kórházösszevonásnál nem így jártak el.
Helyszíni kiosztással rendkívüli sürgősséggel kapták kézhez a képviselők az úgynevezett operatív programok listáját, amelyet Demszky Gábor főpolgármesternek tegnap délig kellett aláírnia. Az EU kohéziós alapjához, illetve a strukturális alapokhoz benyújtandó pályázatokat ma véleményezi a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács, majd a nyári kormánydöntés után ősszel várnak eredményt Brüsszeltől. Az összességében 466 milliárd forintos keretösszegnek csaknem a fele jut a fővárosra. A lóhalálában öszszeállított anyagból kiderült, hogy a legnagyobb beruházásra, a 4-es metró építésének támogatására 260 milliárdot remélnek. Becker László metróbiztos tájékoztatója szerint azonban az 500 milliárd forintos beruházásnak csak az első szakaszával foglalkozik az unió, és annak is csak egy részével. Bár a listát az ellenzék is támogatta, Tarlós István hiányolta többek között, hogy miért nem szerepel abban az aquincumi híd megépítése, a 3-as metró meghosszabbítása, illetve több fővárosi kórház felújítása.
A főpolgármester szerint azért kellett sietni a pályázati anyaggal, mert csak két hete kapták meg a brüsszeli értesítést. Hozzátette: Budapest mindenképpen jól jár, hiszen akármennyi pénzt nyer a főváros, azt mind a további pályázatok önrészére fordíthatják.
Tarlós István és a KDNP-frakció vezetője, Bagdy Gábor közösen tiltakozott a balliberális koalíció eljárása ellen, hogy a gazdasági bizottságban egyszerűen nem szavazták meg a fővárosi közszolgáltató cégek felügyelőbizottságainak (fb) ellenzéki tagjait, akiknek mandátuma tegnap lejárt. A többség pedig lesöpörte az asztalról Tarlós előterjesztését, hogy a közgyűlés állítsa helyre többek között a részben privatizált vízművek és a csatornázási művek működését, mert a cégek alapító okiratai szerint csak teljes létszámmal működhetnek az fb-k.
Újabb nem a turulra. A balliberális koalíció szenvedélyes vitában ismét elutasította a II. világháborúban elesett XII. kerületi polgárok tiszteletére 2005-ben emelt turulmadaras emlékmű fennmaradását, és Pokorni Zoltán fideszes polgármester előterjesztését 31 igen és 27 nem szavazat, illetve 5 tartózkodás mellett elvetette. – A békétlenség helyett hűteni kell az indulatokat – indokolta javaslatát Pokorni, aki szerint ma a fő kérdés, hogy akar-e a fővárosi többség szobrot dönteni, jelképet pusztítani. A korábbi vitáktól eltérően ugyan kulturáltabb hangnemben zajlott a vita az ősi magyar jelkép körül, azonban különösen az MSZP-s képviselők hajthatatlannak bizonyultak. Az SZDSZ-ből végül végül öten tartózkodtak, azonban az ellenzékből ketten is hiányoztak, így marad a korábbi elutasító döntés. Demszky Gábor, aki ősszel a gyülekezési jogot korlátozó rendeletet fogadtatott el a közgyűléssel, és azt a rendeletet megsemmisítette az Alkotmánybíróság, tegnap a jogállamra hivatkozva utasította el a turulos emlékmű fennmaradását. Azonban megelőzőleg a közgyűlésben felháborodottan utasította vissza a Jobbik azon kezdeményezését, amelyben a győztes pozsonyi csata és Árpád fejedelem halálának 1100. évfordulója emlékére minden magyar településnek, így Budapestnek is Árpád-sávos zászlót ajándékoznak. A főpolgármester ismét nyilas jelképnek nevezte ősi magyar lobogónkat, és elutasítását az MSZP és az SZDSZ képviselőin kívül Hock Zoltán és Vaskor László MDF-es képviselők is támogatták.

Csákánnyal végezte ki feleségét egy férfi Csömenden