– Rongálás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indított eljárást Kádár János és felesége „síremlékének eltávolítása, a föld kihányása” ügyében – adta hírül a BRFK kommunikációs osztálya. A rendőrség nyomoz, és azt is vizsgálja, hogy egy felfestett idézetnek van-e köze a sírrongáláshoz.
Gyurcsány Ferenc kormányfő elítéli a köztörvényes bűncselekményt, a parlamenti pártok egyöntetűen sírgyalázásnak, kegyeletsértésnek tartják a történteket, ugyanakkor az SZDSZ szerint „a temetői fütyülés és ordibálás után rongálásba kezdett a politikai ostobaság”. A szélsőbaloldali szervezetek viszont a meg nem nevezett „sötét erők” elleni fellépésre biztatják a jelenlegi hatalmat. A VIII. kerületi rendőrkapitányság nyomozócsoportja megkezdte a tanúkutatást és adatgyűjtést azután, hogy tegnap dél körül a Fiumei úti temető biztonsági őrsége felfedezte, hogy megrongálták az 1956-os forradalom és szabadságharc szovjet leverésében részt vevő, a kommunista diktatúrát fenntartó volt állampárt, az MSZMP egykori vezetőjének sírját.
*
Az MTI szerint a rendőrség azt is vizsgálja, a sírrongáláshoz köze van-e annak az idézetnek, amelyet a temetőben lévő úgynevezett munkásmozgalmi panteonra festettek. A Kárpátia együttes egyik dalszövegének részlete: „Gyilkos és áruló szent földben nem nyughat”. A nemzeti rockzenekar Wittner Mária 1956-os halálraítélt 2001-es parlamenti felszólalását zenésítette meg. Simóka Kálmánné, a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt. vezérigazgatója elmondta, éjjel egykor még mindent rendben találtak az őrök, akiknek létszámát az eset után növelik.
Kádár János, a már életében budapesti hóhérnak nevezett kommunista vezető 1956-ban a szovjet csapatok behívásával levert forradalom és szabadságharc bukása után kivégeztetett 229 embert, akiknek csaknem a harmada 24 évnél fiatalabb volt, és ugyancsak ő küldette akasztófára Nagy Imre miniszterelnököt. A kivégzetteket jeltelen sírokba, sokszor megkötözve, arccal lefelé földelték el, és a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájába évtizedekig nem lehetett vinni egy szál virágot sem.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök közleményében köztörvényes bűncselekménynek nevezte a történteket. – Ennek a szégyenteljes eseménynek semmi köze a politikához vagy a történelemhez, ez a bűncselekmény nem Kádár Jánosról, hanem a sírját meggyalázókról szól – írta a kormányfő. Nyakó István, az MSZP szóvivője kegyeleti kérdésnek tartja az esetet. Hasonlóan nyilatkozott a Fidesz is: ezt az esetet nem politikai, hanem kegyeleti kérdésnek tekinti a párt, a végső nyugalom mindenkinek jár – mondta Cser-Palkovics András. A KDNP elítélte Kádár János sírjának barbár meggyalázását. – Az MDF normális Magyarországban hisz, ahol senkinek a sírját nem gyalázzák meg – mondta Kerék-Bárczy Szabolcs szóvivő. Az SZDSZ furcsa közleményt adott ki: „Mi, liberálisok elítéljük a diktátor cselekedeteit, de nem jobbak nála a temetői vandálok sem. Bátorság az élő Kádárral szembeni ellenálláshoz kellett, ez a bűncselekmény azonban gyáva és aljas tett volt. Elkeserítő, hogy a temetői fütyülés és ordibálás után rongálásba kezdett a politikai ostobaság.” A párt nem először próbálja a jobboldalra terelni a gyanút; így tettek Teve utcai rendőrpalota elleni, jelenleg is tettes nélküli géppisztolyos támadásnál is.
vezércikk a 7. oldalon
Egy erőszakos bűnöző bosszúból ölte meg az RTL Klub volt vezetőjét