Hegyvidéki védelem a Jánosnak

A Svábhegyi Gyermekklinikához hasonlóan a Szent János Kórház tizennégy hektáros területére is változtatási tilalmat rendelhet el jövő héten a XII. kerületi képviselő-testület. A balliberális városvezetés immár nem is titkolt egészségügyi privatizációs terveiről, a százezrek ellátását veszélyeztető dózerolási elképzelésekről Demszky Gábor továbbra is hallgat, pedig ha a főváros átvenné a Kútvölgyi kórházat, hasonló sorsra juthat a Budai Gyermekkórház is.

2007. 05. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem hagyjuk, hogy a fővárosi MSZP–SZDSZ-es koalíció a Szent János Kórház ledózerolásával, felelőtlen intézkedéseivel veszélybe sodorja a számos kerületet és több mint százezer embert érintő járóbeteg-ellátást – közölte lapunkkal Pokorni Zoltán, a Hegyvidék polgármestere, aki a helyi képviselő-testület jövő csütörtöki ülése elé terjeszti, hogy változtatási tilalmat rendeljenek el a XIX. század végén épített kórház értékes, tizennégy hektáros területére is. A fideszes polgármester az ügyben tárgyalásokat kezdeményezett Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel.
Horváth Csaba szocialista főpolgármester-helyettes lapunknak megerősítette ötletét, hogy „le kell dózerolni a jelenlegi Szent János Kórház épületeit, az értékes hegyvidéki ingatlant pedig eladná a fővárosi önkormányzat”. A főváros megszerezné a Semmelweis Orvostudományi Egyetem által működtetett, de állami tulajdonú Kútvölgyi kórházat, azonban Szolnoki Andrea, a fővárosi egészségügyi bizottság SZDSZ-es alelnöke lapunknak elismerte, az egyetem ragaszkodik az intézményhez.
Pokorni szerint a főpolgármester-helyettes meglepő őszinteséggel tette világossá, hogy számukra az ingatlanbefektetők érdeke fontosabb, mint a betegeké. Ezt a véleményt erősíti, hogy a fővárosi koalíció nemrég éppen a Szent János Kórház, illetve a miniszteri ágyszámelvonásokkal működésképtelenné tett Szent Margit Kórház és a Budai Gyermekkórház tervezett, majd elhalasztott összevonásán veszett öszsze, majd a főpolgármester „bedobta” a gazdasági holdinggá alakítás ötletét.
– Demszky Gábor nem kíván nyilatkozni az ügyben – mondta Czuk Dorottya, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke. Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője közölte: a naponta változó elképzelések jól mutatják, hogy mekkora káosz van az egészségügyben, amin a városvezetés képtelen változtatni. Steiner Pál (MSZP) fővárosi frakcióvezető tegnap az MTV Nap-kelte című műsorában zavarodottan magyarázkodott, hogy ő nem is hallott a dózerolás tervéről.
– Jelenleg működik az intézmény, mással nem foglalkozom – mondta Kázmér Tibor, a Szent János Kórház főigazgatója, emlékeztetve: ő már évekkel ezelőtt letett egy koncepciót a Kútvölgyi kórházzal való együttműködésről, de az éppúgy asztalfiókba került, mint a 2002-ben meghirdetett regionális egészségügyi központ terve. Akkor a fővárosi önkormányzat húszmillió forintot költött egy esetleges felújítás építészeti tervpályázatára – feleslegesen. Havas Szófia fővárosi szocialista egészségügyi tanácsnok lapunknak elismerte: a főpolgármester és helyettese ötleteiről nemhogy tanulmányok nem készültek, de még a szakmai gondolkodásig sem jutottak el a városházán.
Ismeretes, a kormányzat egészségügyi „reformja” mögött az ellenzék kezdetektől fogva ingatlanspekulációt sejtett, és ezt igazolta a budai kerületek által rendeletben védett Svábhegyi Gyermekklinika, illetve az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet bezárása, és a legújabb elképzelés a Budai Gyermekkórház eladását is feltételezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.