OECD: Elakadt a magyar felzárkózás

Különösen a nyugdíj- és az önkormányzati rendszer s az oktatás területén sürgetett további intézkedéseket tegnap a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, amelynek magyarországi delegációja szerint hazánk felzárkózása elakadt.

Szabó Eszter
2007. 05. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

További intézkedéseket sürgetett az eddigi megszorító lépéseken kívül a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) hazánkban tartózkodó delegációja. A nemzetközi szervezet e hónapban a negyedik intézmény, amely újabb átfogó kiadáscsökkentő intézkedéseket tart szükségesnek annak érdekében, hogy a magyar konvergenciaprogramban kitűzött célok teljesülni tudjanak.
Az OECD szerint az adó- és járulékemelések időlegesen visszafogják a magyar gazdaság növekedését: a szervezet az idei évre 2,5, a jövő évre pedig 3,1 százalékos bővülési ütemet vár, azt pedig kérdésesnek tartja, hogy a növekedés 2008 után miként alakul. Mint a jelentést ismertető Andrew Dean igazgatóhelyettes rámutatott: Magyarország felzárkózási folyamata elakadt, s a kormányprogram hosszú távon csak bizonyos feltételek esetén hat majd kedvezően a gazdasági folyamatokra. A szervezet az egyik legfontosabb kritériumnak a költségvetés fegyelmezett végrehajtását tartja, s azt, hogy a büdzsé reformja az önkormányzatokra is kiterjedjen. A költségvetési szabályok megerősítését és a túlköltekezés megakadályozását az OECD kulcsfontosságúnak ítéli meg. Az állami kiadások befagyasztása szintén a javaslatok között szerepel, a szervezet ugyanis bizonytalannak ítéli, hogy az államigazgatásban tervezett kiadáscsökkentő lépések ténylegesen megvalósulnak-e.
A jelentés szerint a kórházi ágyak számának jelentős csökkentése, a gyógyszerkiadások visszafogása és a gázár-támogatási rendszer megváltoztatása ugyan mérsékelte az állami kiadásokat, a szükséges reformok köre azonban ennél jóval szélesebb. Az OECD szükségesnek tartja ezért a nyugdíjba vonulás rendszerének teljes átalakítását, a vagyonadózás kiterjesztését, az alacsony foglalkoztatottság növelését, a szürkegazdaság kifehérítését s a tandíjrendszer és a családtámogatások megváltoztatását.
A megszorítások inflációemelő hatására is felhívja a figyelmet a jelentés, amely szerint az áfaemelés és a gázártámogatások csökkentése felpörgette a pénzromlás ütemét, s az alapkamat meghatározását illetően bizonytalanságot keltett a monetáris politikában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.