Nem értek egyet azokkal a feltételezésekkel, amelyek szerint Tony Blair és a Munkáspárt népszerűtlensége miatt jósolják pártunk győzelmét a közvélemény-kutatók – hangoztatta lapunknak adott nyilatkozatában Stewart Maxwell. A Skót Nemzeti Párt (SNP) parlamenti képviselője szerint a Munkáspárttal elégedetlen szavazók több párt közül is választhatnak, de többségük mégis a skót függetlenség kivívását célul kitűző SNP-t támogatja. „A mai nap folyamán tulajdonképpen arról is döntenek az emberek, hogy az elszakadás kérdéséről legyen-e népszavazás. Amennyiben kormányra kerülünk, 2010-re szeretnénk kiírni a referendumot” – mondta Maxwell.
Az 1934-ben létrejött SNP az egyetlen nagyobb skót párt, amely az Egyesült Királysághoz 1707 óta tartozó Skócia függetlenségéért harcol. A mozgalom először az 1970-es években vált népszerűvé, elsősorban 1974-ben, a brit parlamenti választások előtt folytatott kampányának köszönhetően, amelyben a Skócia partjainál feltárt olajmezők kaptak központi szerepet. Ez Skócia olaja! – hirdette az SNP kampányszlogenje, utalva arra, hogy az ott talált olaj elsősorban a skótokat illeti meg. Abban az évben a nemzeti párt a szavazatok több mint 30 százalékát szerezte meg, amely arra ösztönözte a kormányzó brit Munkáspártot, hogy népszavazásra bocsássa a skót önrendelkezés kérdését. A népszavazás eredménytelennek bizonyult, miután a választásra jogosultak száma nem érte el a 40 százalékot. Mivel az 1979-től 18 éven át kormányzó Konzervatív Párt érdemben nem foglalkozott a skót törekvésekkel, Tony Blair az 1997-es választások előtt megígérte a skót parlament létrehozását. A Labour győzelmet aratott, s az 1999-ben tartott első skót parlamenti választásokon is a Munkáspárt szerzett többséget, amely a Liberális Demokrata Párttal alakított kormányt. A skót nemzeti parlament megalakulása óta minden választáson a Munkáspárt aratott győzelmet és alakíthatott kormányt. A mostani az első alkalom, hogy a felmérések a Skót Nemzeti Párt győzelmét jósolják, ami azért érdekes, mert az SNP sosem tartozott a legnépszerűbb pártok közé – vélekedett Havas Péter, a brit politikai rendszer szakértője. Havas szerint ennek ellenére az SNP a szavazatok többségének megszerzése nélkül nem lesz képes kormányra kerülni. A szakértő megerősítette azt a feltételezést is, amely szerint a nemzeti párt szavazatait leginkább a Blair politikájával elégedetlenek gyarapítják, nem a függetlenségpártiak.
Stewart Maxwell ugyanakkor úgy vélte, hogy népszavazás esetén a függetlenségre igennel szavaznának a skótok (a legfrissebb felmérések szerint az ötmilliós lakosság 32 százaléka támogatja azt – a szerk.). Maxwell szerint győzelem esetén pártja a liberális és a zöld párttal is koalíciót alkothat, s a parlamentben többséget szerezve kiírhatják a népszavazást.
Az Egyesült Királyságtól való elszakadás gazdaságilag és politikailag is hasznos lenne Skóciának – mondta Maxwell. „Skócia egy olajban gazdag terület, rengeteg más energiaforrással is rendelkezik. Az a megállapítás, hogy nem lenne beleszólásunk olyan szervezetek működésébe, mint a G8, az ENSZ Biztonsági Tanácsa vagy a NATO, nem igaz. Hiszen Skóciának eddig sem volt köze ezekhez, mindenről London dönt” – hangsúlyozta a politikus. Hozzátette: ebben az értelemben az iraki háborúval is rosszul járt Skócia, hiszen a lakosság ellenezte a brit katonák kivezénylését a Közel-Keletre. „Ezzel szemben, ha függetlenné válunk, teljes jogú tagjai leszünk az ENSZ-nek és az EU-nak is, ahol a mi szempontjaink szerint dönthetünk.” Alex Salmond, az SNP vezetője a napokban felvetette, az önálló Skócia bevételeinek 99 százaléka felett dönthetne Európában, míg jelenleg csupán 15 százaléka felett van hatalma.
A legfrissebb felmérések szerint a szavazók 35 százaléka támogatja az SNP-t, 30 százalékuk a Munkáspártot.

Ez lesz az idei anyák napja sztárvirága