Skócia közel kerülhet a függetlenséghez

Tony Blair a ma tartandó skót parlamenti, illetve angliai és walesi helyi választások előtt arra kérte a szavazókat, kíméljék meg attól, hogy még egy nagyot belerúgjanak. A brit miniszterelnöki posztról nemsokára távozó politikus – akinek népszerűsége Skóciában is mélypontra zuhant – attól óvja a skót választókat: ne voksoljanak a skót függetlenséget zászlajára tűző nemzeti pártra, amely „káoszt és instabilitást” hoz Skóciának.

2007. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem értek egyet azokkal a feltételezésekkel, amelyek szerint Tony Blair és a Munkáspárt népszerűtlensége miatt jósolják pártunk győzelmét a közvélemény-kutatók – hangoztatta lapunknak adott nyilatkozatában Stewart Maxwell. A Skót Nemzeti Párt (SNP) parlamenti képviselője szerint a Munkáspárttal elégedetlen szavazók több párt közül is választhatnak, de többségük mégis a skót függetlenség kivívását célul kitűző SNP-t támogatja. „A mai nap folyamán tulajdonképpen arról is döntenek az emberek, hogy az elszakadás kérdéséről legyen-e népszavazás. Amennyiben kormányra kerülünk, 2010-re szeretnénk kiírni a referendumot” – mondta Maxwell.
Az 1934-ben létrejött SNP az egyetlen nagyobb skót párt, amely az Egyesült Királysághoz 1707 óta tartozó Skócia függetlenségéért harcol. A mozgalom először az 1970-es években vált népszerűvé, elsősorban 1974-ben, a brit parlamenti választások előtt folytatott kampányának köszönhetően, amelyben a Skócia partjainál feltárt olajmezők kaptak központi szerepet. Ez Skócia olaja! – hirdette az SNP kampányszlogenje, utalva arra, hogy az ott talált olaj elsősorban a skótokat illeti meg. Abban az évben a nemzeti párt a szavazatok több mint 30 százalékát szerezte meg, amely arra ösztönözte a kormányzó brit Munkáspártot, hogy népszavazásra bocsássa a skót önrendelkezés kérdését. A népszavazás eredménytelennek bizonyult, miután a választásra jogosultak száma nem érte el a 40 százalékot. Mivel az 1979-től 18 éven át kormányzó Konzervatív Párt érdemben nem foglalkozott a skót törekvésekkel, Tony Blair az 1997-es választások előtt megígérte a skót parlament létrehozását. A Labour győzelmet aratott, s az 1999-ben tartott első skót parlamenti választásokon is a Munkáspárt szerzett többséget, amely a Liberális Demokrata Párttal alakított kormányt. A skót nemzeti parlament megalakulása óta minden választáson a Munkáspárt aratott győzelmet és alakíthatott kormányt. A mostani az első alkalom, hogy a felmérések a Skót Nemzeti Párt győzelmét jósolják, ami azért érdekes, mert az SNP sosem tartozott a legnépszerűbb pártok közé – vélekedett Havas Péter, a brit politikai rendszer szakértője. Havas szerint ennek ellenére az SNP a szavazatok többségének megszerzése nélkül nem lesz képes kormányra kerülni. A szakértő megerősítette azt a feltételezést is, amely szerint a nemzeti párt szavazatait leginkább a Blair politikájával elégedetlenek gyarapítják, nem a függetlenségpártiak.
Stewart Maxwell ugyanakkor úgy vélte, hogy népszavazás esetén a függetlenségre igennel szavaznának a skótok (a legfrissebb felmérések szerint az ötmilliós lakosság 32 százaléka támogatja azt – a szerk.). Maxwell szerint győzelem esetén pártja a liberális és a zöld párttal is koalíciót alkothat, s a parlamentben többséget szerezve kiírhatják a népszavazást.
Az Egyesült Királyságtól való elszakadás gazdaságilag és politikailag is hasznos lenne Skóciának – mondta Maxwell. „Skócia egy olajban gazdag terület, rengeteg más energiaforrással is rendelkezik. Az a megállapítás, hogy nem lenne beleszólásunk olyan szervezetek működésébe, mint a G8, az ENSZ Biztonsági Tanácsa vagy a NATO, nem igaz. Hiszen Skóciának eddig sem volt köze ezekhez, mindenről London dönt” – hangsúlyozta a politikus. Hozzátette: ebben az értelemben az iraki háborúval is rosszul járt Skócia, hiszen a lakosság ellenezte a brit katonák kivezénylését a Közel-Keletre. „Ezzel szemben, ha függetlenné válunk, teljes jogú tagjai leszünk az ENSZ-nek és az EU-nak is, ahol a mi szempontjaink szerint dönthetünk.” Alex Salmond, az SNP vezetője a napokban felvetette, az önálló Skócia bevételeinek 99 százaléka felett dönthetne Európában, míg jelenleg csupán 15 százaléka felett van hatalma.
A legfrissebb felmérések szerint a szavazók 35 százaléka támogatja az SNP-t, 30 százalékuk a Munkáspártot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.