Tabu a holokauszt a brit iskolákban

Nagy-Britanniában számos iskolában szándékosan mellőzik a tanárok a zsidó holokauszt, a keresztes háborúk, illetve a rabszolga-kereskedelem eseményeinek ismertetését – derül ki a brit kormány nemrég közzétett felméréséből. Az oktatási minisztérium szerint a szóban forgó témák oktatását azok kényessége miatt kerülik a pedagógusok.

2007. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beszámolt a kormány által megbízott Historical Association történeti intézet többek között egy észak-angliai középiskola azon döntéséről, hogy az érettségi tételsorból rendszeresen kihagyja a holokausztot, mivel a népirtás témája antiszemita és holokauszttagadó kirohanásokat váltott ki a mozlim diákok körében. Egy másik oktatási intézmény pedig a keresztes háborúk témakörét tartja elkerülendő tananyagnak, mert „a téma kiegyensúlyozott kezelése is szembekerülhet a helyi mecsetekben tanultakkal”. Az érzelmeket kiváltó és vitatott történelem tanítása elnevezésű kormányzati jelentésből fény derült arra is, hogy az egyik iskolában az arab–izraeli konfliktus helytelen oktatása miatt a keresztény szülők heves támadást intéztek az intézmény vezetősége ellen. A brit oktatásban azonban nem csak a mozlim tanulók érzékenységére figyelnek a tanárok, hasonló bánásmódban részesülnek az afrikai származású diákok. Amint a felmérés is közli, őket a rabszolga-kereskedelem eseményeitől kímélik meg.
A brit iskolák tanítási módszerei azonban élesen ellenkeznek a kormány ez év elején megfogalmazott szándékaival. A Downing Street ugyanis a diákok brit identitástudatának megerősítése érdekében, s a különböző társadalmi rétegek közötti feszültségek csökkentésére az oktatási intézményeknek azt javasolta: törekedjenek arra, hogy a diákok minden lényeges történelmi eseményről – a rabszolga-kereskedelemről és a brit birodalom örökségéről is – ismereteket szerezzenek. Andrew Adonis iskolaügyi miniszter szerint a nemzeti tanterv éppen arra ösztönzi a tanárokat: úgy alakítsák ki a tananyagot, hogy az jól tükrözze az adott osztály sokszínűségét.
A brit nemzeti statisztikai hivatal 2001-es népszámlálási adatai szerint az 58,8 milliós lakosú Nagy-Britanniában 1,6 millió mozlim él: egyharmaduk 16 éven aluli, legalább ötven százalékuk az Egyesült Királyságban született.

Oktatók bojkottja. Izraeli tudósok delegációja indul útnak a közeljövőben Nagy-Britanniába, hogy tárgyaljanak ottani kollégáik bojkottjának elhalasztásáról. A brit akadémikusok egyetemi és főiskolai uniója ugyanis azt tervezi, hogy a május végi éves gyűlésükön az összes izraeli egyetemmel megszakítják a kapcsolatot az ország politikai lépései miatt. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.