Beszámolt a kormány által megbízott Historical Association történeti intézet többek között egy észak-angliai középiskola azon döntéséről, hogy az érettségi tételsorból rendszeresen kihagyja a holokausztot, mivel a népirtás témája antiszemita és holokauszttagadó kirohanásokat váltott ki a mozlim diákok körében. Egy másik oktatási intézmény pedig a keresztes háborúk témakörét tartja elkerülendő tananyagnak, mert „a téma kiegyensúlyozott kezelése is szembekerülhet a helyi mecsetekben tanultakkal”. Az érzelmeket kiváltó és vitatott történelem tanítása elnevezésű kormányzati jelentésből fény derült arra is, hogy az egyik iskolában az arab–izraeli konfliktus helytelen oktatása miatt a keresztény szülők heves támadást intéztek az intézmény vezetősége ellen. A brit oktatásban azonban nem csak a mozlim tanulók érzékenységére figyelnek a tanárok, hasonló bánásmódban részesülnek az afrikai származású diákok. Amint a felmérés is közli, őket a rabszolga-kereskedelem eseményeitől kímélik meg.
A brit iskolák tanítási módszerei azonban élesen ellenkeznek a kormány ez év elején megfogalmazott szándékaival. A Downing Street ugyanis a diákok brit identitástudatának megerősítése érdekében, s a különböző társadalmi rétegek közötti feszültségek csökkentésére az oktatási intézményeknek azt javasolta: törekedjenek arra, hogy a diákok minden lényeges történelmi eseményről – a rabszolga-kereskedelemről és a brit birodalom örökségéről is – ismereteket szerezzenek. Andrew Adonis iskolaügyi miniszter szerint a nemzeti tanterv éppen arra ösztönzi a tanárokat: úgy alakítsák ki a tananyagot, hogy az jól tükrözze az adott osztály sokszínűségét.
A brit nemzeti statisztikai hivatal 2001-es népszámlálási adatai szerint az 58,8 milliós lakosú Nagy-Britanniában 1,6 millió mozlim él: egyharmaduk 16 éven aluli, legalább ötven százalékuk az Egyesült Királyságban született.
Oktatók bojkottja. Izraeli tudósok delegációja indul útnak a közeljövőben Nagy-Britanniába, hogy tárgyaljanak ottani kollégáik bojkottjának elhalasztásáról. A brit akadémikusok egyetemi és főiskolai uniója ugyanis azt tervezi, hogy a május végi éves gyűlésükön az összes izraeli egyetemmel megszakítják a kapcsolatot az ország politikai lépései miatt. (MN)

Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el