Tetemrehívás a Moszkva téren

Graffitieltüntetéssel, egy preszszó betonfalának lefestésével kívánta tegnap a közvélemény figyelmét felhívni az I., a II. és a XII. kerület fideszes polgármestere a Moszkva tér embertelen állapotára. Nagy Gábor Tamás, Láng Zsolt és Pokorni Zoltán emlékeztetett: Kóka János és Demszky Gábor tavaly tényként közölte, hogy megvan a rendezéshez szükséges 30 milliárd forint. A Fővárosi Közgyűlés ma további fejlesztések elmaradásáról, újabb megszorításokról tárgyal.

2007. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest egyik legnagyobb csomópontján körülnézve bárki megállapíthatja, a Moszkva téren mintha megállt volna az idő: a betonból készült, szovjet típusú metróvégállomás, a piszok és a bódéváros a nyolcvanas éveket idézi. Pedig 2006. március 2-án, az országgyűlési választási kampányban Kóka János gazdasági miniszter, aki azóta az SZDSZ elnöke, párttársa, Demszky Gábor főpolgármester és Horváth Csaba (MSZP) akkori II. kerületi polgármester, ma főpolgármester-helyettes társaságában nagy bejelentést tett: „Eddig soha nem volt pénz a rendezésre, de mi a második Nemzeti fejlesztési terv keretében a 2007 és 2013 között elkölthető tízezermilliárd forintból harmincmilliárdot elkülönítettünk a Moszkva téri fejlesztésre.” A kampányeseményen Horváth Csaba már látványterveket vetített, Demszky pedig kijelentette: elbontják a bódékat, és hoznak dézsás fákat is.
Az SZDSZ honlapja Kóka Jánosról mint a párt tavalyi I. kerületi képviselőjelöltjéről ezt írja: egyedülálló vállalást tett a kampány során: közjegyző előtt nyilatkozott, mely szerint ha az okiratba foglalt ígéretei – közöttük a Moszkva tér teljes újjáépítése – nem teljesülnének megválasztásától számított három éven belül, akkor kormánypárti képviselőként 2009 áprilisában lemond mandátumáról.
Emlékezetes, öt évvel ezelőtt Horváth Csaba seprűvel kampányolt, míg a Kókát ajánlgató Jancsó Miklós filmrendező pártfogoltját buzdította a rendrakásra.
Három hete Nagy Gábor Tamás a parlamentben interpellációt akart benyújtani az ügyben, azonban Szili Katalin házelnök szerint a válasz nem feladata a miniszternek, így kérdését fel sem tehette. – Kókának a választóknak kell elszámolnia, miért nincs benne a Moszkva tér a Nemzeti fejlesztési tervben – jelentette ki a fideszes polgármester.
Pokorni Zoltán szerint elfogadhatatlan, hogy miközben pár tízezer állami alkalmazottnak kormányzati negyedet akarnak építeni, addig a Moszkva térre, ahol hetente milliók fordulnak meg, egy fillér sem jut.
Kóka János, aki honlapjáról levette választási kampányának dokumentumait, lapunkkal közölte: „Több mint egy éve folyamatosan dolgozom azon, hogy a Moszkva tér felújítása bekerüljön az Európai Unió által támogatott beruházások közé, azt továbbra is szívügyemnek tekintem.”
– 2006-ban építészeti tervpályázatot írunk ki, 2007-re érvényes építési engedély lesz, 2008-ban pedig elindulhatnak a munkálatok – idézte Demszky és Horváth tavaly szeptemberi közleményét Láng Zsolt II. kerületi polgármester. Hozzátette: a szabályozási tervet a kerület már elfogadta, azóta is hiába várnak a fővárosi megkeresésre.
Czuk Dorottya, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke szerint viszont éppen ők várnak a kerületekre, hogy mondják meg: mennyi pénzt szánnak a fejlesztésre.
A hivatalos dokumentumok szerint a Moszkva tér, bár a három kerület határán áll, fővárosi terület. A „rendbetétel” szerepel az úgynevezett Podmaniczky-programban, a kormány Új Magyarország programjában és az úgynevezett Budapest-szerződésben is, azonban a Fővárosi Közgyűlés mai ülésén szereplő gazdasági program alapján az ígért fejlesztések jelentős részére nem jut pénz, sőt további megszorítások várhatók.

Tarlós Óbuda díszpolgára. Óbuda-Békásmegyer képviselő-testülete díszpolgári címet adományozott tegnap Tarlós Istvánnak. A Fidesz fővárosi frakcióvezetője 1990-től kezdve négy cikluson át volt a kerület polgármestere. A helyi testület tegnapi szavazásán csak a szocialisták nem támogatták Tarlós elismerését, arra hivatkozva, hogy aktív politikust nem szokás díszpolgárrá fogadni, de végül tudomásul vették azt. Óbudán a kilencvenes években díszpolgárrá választották az akkori köztársasági elnököt, Göncz Árpádot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.