Budapesten még soha nem készült ilyen szégyenletes, szakmailag botrányos gazdasági program, mint most – nyilatkozta lapunknak Atkári János gazdasági szakember, volt főpolgármester-helyettes. Szerinte az előterjesztésben egyetlen olyan elképzelés vagy intézkedési javaslat sincs, amely megmutatná a kiutat a válságból.
Mint arról beszámoltunk, a főváros vezetése elképesztő mértékű forráskivonást tervez: az idei több mint 200 milliárd forintos fejlesztési feladatokat 2013-ra 48 milliárdnál is kevesebbre „tornáznák le”. Az MSZP és az SZDSZ koalíciója hat év múlva már nem számol a városgazdálkodással, de nulla forint szerepel a sportnál és a szociális ágazatnál is. Az oktatásra a jelenlegi 6,6 milliárd forint helyett csak 860 milliót, a kultúrára pedig 1,1 milliárd helyett 500 milliót költenének. Az egészségügy a mai 4,1 milliárd forintos támogatás alig több mint harmadával számolhat, a közlekedés csaknem 130 milliárdos fővárosi támogatását hat év alatt 32 milliárdosra faragnák le.
– Az önkormányzat legújabb finanszírozási prognózisa az idei szerény, 10,1 százalékos működési eredményt három éven belül húsz százalékra növelné, de a program – nevével ellentétben – még csak utalást sem tesz arra, hogyan. A fejlesztési elvonásokat ugyan ágazatonként részletezi, de egy sor nem szól arról, hogy konkrétan mit vesznek el. A benyújtott javaslat ezért hiteltelen és irreális – mondta Atkári János, emlékeztetve: az önkormányzat eredeti költségvetési koncepciójában leírt brutális megszorításokat a politika a büdzsé elfogadásakor visszafogta, mert az a gyakorlatban végrehajthatatlan volt, ám az említett működési célt még a korábbi tervek alapján tűzték ki.
Ismeretes, a korábban Demszky Gábor bizalmi embereként emlegetett, majd az előző ciklusban jogköreitől megfosztott és az SZDSZ-ből is kizárt Atkári lapunknak már az önkormányzati választás előtt jelezte, hogy ha a jelenlegi politikai garnitúra marad, a fővárosban brutális Demszky-csomag várható. A „gazdasági program” a meglévő vagyon értékesítését vetíti előre, utóbbi Atkári szerint a gázművek és az elektromos művek teljes privatizációját jelentheti.
Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes kérdésünkre elismerte, hogy előterjesztése valóban nem tartalmazza a konkrét lépéseket, azokon a jövőben folyamatosan dolgoznak.
Hutiray Gyula, a fővárosi gazdasági bizottság fideszes tagja elképesztőnek tartja, hogy az előző ciklus átlagához képest évente 23 milliárd forintról 56 milliárdra nő a működésipénz-kivonás, és a beígért beruházások közül 2011-ig várni kell a csapadékelvezető csatornahálózat kiépítésére, a római-parti gát építése, a Moszkva tér rendezése pedig kimarad.

Városháza-botrány: vádat emeltek négy ember ellen, börtönt kér az ügyészség