Az orosz imperializmus az EU egysége ellen?

Éppen annak vagyunk a szemtanúi, ahogyan Moszkva igyekszik tönkretenni az európai egységet Észtország és Lengyelország elszigetelésével – nyilatkozta lapunknak adott interjújában Grzegorz Górny lengyel újságíró. A Zakopanéban megrendezett, Közép-európai kezdeményezés elnevezésű újságírói fórum szünetében Górnyval többek között a más államok belügyeire gyakorolt orosz nyomásgyakorlásról, a Nabucco gázvezetékről és az új nyugat-európai elitről beszélgettünk.

2007. 06. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Zakopane)
Elhangzott a konferencián egy olyan kijelentés, mely szerint Oroszország veszélyt jelent Közép- és Kelet-Európa számára. Önnek mi a véleménye erről a megállapításról?
– Oroszországban imperialista gondolkodás uralkodik, ami nagy veszélyt jelent a volt szovjet tagállamok, az egykori szocialista államok, illetve egész Európa biztonságára. A közép- és kelet-európai államok mind függnek az orosz olajtól és gáztól, ezeket az energiaforrásokat Moszkva politikai eszközként alkalmazza. Az orosz nyomásgyakorlást többek között Ukrajna és Litvánia is tapasztalhatta, sőt amikor a lengyel PKN Orlen olajvállalat tavaly felvásárolta a litván Mazeikiuban lévő olajfinomítót, két vagy három nappal később a finomító nagy részét bombamerénylet pusztította el, melynek következtében Oroszország azonnal leállíttatta a szállítást. Említést tennék továbbá az 1992 telén Litvániában kialakult konfliktusra Algirdas Brazauskas (a posztkommunista Demokratikus Munkáspárt vezetője – a szerk.) és Vytautas Landsbergis (a függetlenségét elnyert Litvánia első, oroszellenességéről ismert államfője – a szerk.) között. A választások előtt közvetlenül Moszkva gazdasági nyomást gyakorolt a balti államra a gáz- és olajszállítás korlátozásával, a litvánoknak pedig gyakorlatilag fűtés nélkül kellett átvészelniük a telet. Brazauskas természetesen Landsbergist vádolta a kialakult helyzetért. A népszerűségét vesztett Landsbergist Brazauskas váltotta az elnöki poszton. Ez is jól mutatja, Oroszország hogyan képes energiapolitikájával hatást gyakorolni egyes államok belügyeire. A lengyel kormány ezért a diverzifikáció érdekében energiapaktumot ajánlott a három balti országnak, ami nyilván nincs Oroszország tetszésére. Varsó egyébként 1997-ben már felvette a kapcsolatot Oslóval egy norvég–lengyel gázvezeték felépítésének tervével, de azt a posztkommunista Miller-kormány meghiúsította. A mostani kabinet azonban ismét tárgyal Norvégiával. Moszkva eközben olyan gázvezeték megépítésére készül, mely a Baltikumon keresztül – Lengyelország, Ukrajna és Fehéroroszország elkerülésével – jutna el Németországba. Ez is Moszkva manipulációs eszközeinek egyike, hiszen ha csupán egy Nyugat-Európába irányuló, Ukrajnán és Lengyelországon keresztül haladó gázvezeték létezik, a gázszállí-
tást nem állíthatja le olyan egyszerűen, mert a nyugati államok szemében elveszítené hitelét mint exportőr.
– Mi a véleménye a tervezett Nabucco ázvezetékről, mely Azerbajdzsántól kiindulva Törökországon keresztül jutna el Európáig?
– A Nabuccóval csupán egyetlen probléma van: a kaukázusi destabilizáció, amely Csecsenföldet, Dagesztánt és Azerbajdzsánt is érinti, Oroszországnak pedig előnye származik ebből a destabilizációból. A lengyel kormány nem véletlenül paktum megkötését tervezi Azerbajdzsánnal, Ukrajnával, Grúziával és Kazahsztánnal egy új gázvezeték felépítéséről. A múlt héten ebből az apropóból Krakkóban folytatott megbeszélést a lengyel, a litván, az azeri, a grúz és az ukrán államfő, az oroszbarát kazah elnök, Nurszultan Nazarbajev azonban elutasította a meghívást. Varsó emellett az Odessza és Gdansk között közlekedő olajvezeték megépítéséről is tárgyalást kezdett az ukrán kormánynyal, amelyről már ugyan korábban határozat született, s az ukránok a lengyel határig el is készültek a saját részükkel, Lengyelország nem tett semmit ennek érdekében, s ez a Kwasniewski-éra bűne.
– Hogyan értékeli Oroszország diplomáciáját és a nemzetközi konfliktusokban játszott szerepét?
– Oroszország számára természetesen nagyon fontos az olaj- és gázárak magas szinten tartása, ezért például Irakban és Iránban, illetve a közel-keleti régióban nem a békére törekszik, hanem ezen területek destabilizálásában érdekelt. Ugyanúgy, mint a Kaukázusban, amelyen keresztül lehetetlenné vált új olaj- és gázvezetékek felépítése. Egyébként Moszkva nemzetközi ambícióit jól mutatja az is, ahogy a koszovói kérdésben is fellép. Koszovó tekintetében a Kreml továbbá azt is szem előtt tartja, hogy az európai határok változása precedenst jelenthetne.
– Az észtországi szovjet műemlék lebontása, illetve a Lengyelországgal szemben kivetett orosz húsimport nyomán milyen eszközökkel enyhítheti a feszélyezett kapcsolatát az Európai Unió Oroszországgal?
– Oroszország elve az oszd meg és uralkodj. Éppen annak a szemtanúi vagyunk, ahogyan Moszkva igyekszik tönkretenni az európai egységet Észtország és Lengyelország elszigetelésével. A legnagyobb veszélyt az jelentené, ha ez az elv diadalmaskodna. Európában ezért egy hangon kell szólnia. Ebben sok segítséget nyújthat az is, hogy Franciaország és Németország is változáson ment keresztül: Nicolas Sarkozy új francia elnök kevésbé oroszbarát, mint elődje, Jacques Chirac. Ugyanez elmondható Angela Merkel német kancellárról is Gerhard Schröderhez viszonyítva. Úgy vélem, a szamarrai EU–orosz csúcson az európai egység győzelmet aratott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.