Ellenségből üzletfél

Harminckét évvel a vietnami háború vége után tegnap utazott első alkalommal vietnami államfő az Egyesült Államokba. Washington és Hanoi diplomáciai kapcsolatai már az 1980-as évek második fele óta felívelőben vannak, elsősorban amerikai vállalatok vietnami befektetéseinek köszönhetően. A délkelet-ázsiai kommunista állam ugyanis ekkor kezdte megnyitni piacait a nyugati tőke előtt. Ma Vietnam Délkelet-Ázsia egyik leggyorsabban növekvő gazdasága.

2007. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nguyen Minh Triet államfő tegnap kezdődött hatnapos amerikai látogatása a bizonyítéka Washington és Hanoi fokozatosan javuló kapcsolatainak, amelyeket alapvetően a kereskedelmi megállapodások alapoztak meg. Az elsősorban kőolajat, rizst, kávét, ruhaneműt és halat exportáló délkelet-ázsiai ország és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi forgalom értéke 2006-ban 9,7 milliárd dollárra növekedett az előző évi 8,7 milliárdhoz képest. A Franciaország és Amerika ellen vívott háborúkat követően az 1976-ban egyesült Vietnam először a kollektivizmus jegyében igyekezett helyreállítani a mezőgazdaságra épülő gazdaságot. A piaci erők és a magánvállalkozások már az 1980-as évek végén megerősödtek, mi több, hét évvel ezelőtt megnyílt a fővárosban a tőzsde is. A külföldi befektetések mértéke azóta folyamatosan növekszik, s az Egyesült Államok vált Vietnam legfőbb kereskedelmi partnerévé. Az ország tavaly lekerült a Washington által potenciálisan fenyegetőnek nyilvánított országok listájáról, ez év januárjában pedig, tizenkét éves tárgyalássorozat után, Washington támogatta Vietnam tagságát a Kereskedelmi Világszervezetben (WTO) is.
Triet elnök és mintegy százfős delegációja – köztük miniszterek, üzletemberek, újságírók – amerikai látogatása elsősorban újabb gazdasági és kereskedelmi megállapodások aláírását szolgálja. Folytatódnak többek között a vietnami légitársaság részére Boeing-repülőgépek megvásárlásáról szóló egyeztetések is.
A két ország közötti legnagyobb feszültséget még mindig az úgynevezett Agent Orange gyomirtó szer jelenti, amelyet az amerikai erők a vietnami háború során szórtak szét a dzsungelekben. A hanoi kormány szerint a mérgező hatású dioxint tartalmazó szer hárommillió embert fertőzött meg. Triet pénteken találkozik George Bushsal, és Washingtontól segítséget fog kérni a betegek kezelésére, illetve az érintett területek fertőtlenítésére. Májusban az amerikai elnök aláírt egy olyan törvényt, amely szerint az Agent Orange által keletkezett egészségügyi és környezetvédelmi károk enyhítésére az Egyesült Államok hárommillió dollárt biztosít Vietnamnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.