Miért vesz föl havonta bruttó 400 ezer forintnyi közpénzt Kál Károly SZDSZ-es önkormányzati képviselő, pártja helyi elnökének cége, a Korund Kft. az 1200 tonnányi galvániszap ellenőrzéséért, amikor a veszélyes anyagot takaró fóliát június elején valakik felgyújtották, sőt a volt Csepel Művek területére láthatóan újabb hordók kerültek? Erre a kérdésre vár választ Németh Szilárd, a Fidesz csepeli frakcióvezetője, aki szerint a nyilvánvaló összeférhetetlenség ellen azonnal eljárást kellene indítania Tóth Mihálynak, a városrész MSZP-s polgármesterének. – Bár a 2003-ban jogszerűtlenül lerakott galvániszapot már állandóan őrizni kellene, a Korund Kft. emberei az önkormányzattal kötött szerződés alapján korábban naponta csak reggel és este járőröztek. A tűzeset miatt a múlt héten ugyan „naponta négyszeri, váltakozó időpontban történő helyszíni szemrevételezésre” módosították a megbízás szövegét, egészen a mérgek elszállításáig. Mindez erősíti a gyanúnkat, hogy az önkormányzat, illetve személy szerint az SZDSZ-es képviselő abban érdekelt, hogy a kármentesítést minél tovább húzzák.
– A Fidesz állítása vádaskodás – fakadt ki Orosz Ferenc MSZP-s alpolgármester, aki a nyilatkozattól elzárkózó Tóth Mihály helyett reagált lapunknak az ellenzék felszólítására. Szerinte – és ezzel az érintett is egyetért – nincs semmiféle összeférhetetlenség, mert „Kál Károly természetes személyként lett önkormányzati képviselő, ám velünk mint a Korund Kft. cégvezetője áll kapcsolatban. Ezt a közigazgatási hivatal álláspontja is megerősítette.” – Kál úr jól ismeri a kerületet, és ő tette a legolcsóbb és legjobb ajánlatot, ráadásul évek óta az ő társaságával őriztetjük a csepeli piacot, és a leendő gerincút mentén lebontásra váró üres lakásokat is – magyarázta az alpolgármester, aki a galvániszapról így vélekedik: „az önkormányzat is elvitethetné innen, de nem a mi dolgunk”.
Ismeretes, a Duna melletti területen illegálisan tárolt, nehézfémeket tartalmazó, rákkeltő veszélyes hulladék elszállítását a helyi Fidesz évek óta szorgalmazza, csakhogy a mérgező anyagot ide szállíttató szigetszentmiklósi Fríz Kft. csődbe jutott. Mivel sem a baloldali vezetésű önkormányzat, sem a környezetvédelmi tárca nem lépett, az ellenzék az idén februárban a nyilvánossághoz fordult. Illés Zoltánt, a Szövetség környezeti katasztrófát emlegető politikusát Persányi Miklós (SZDSZ) akkori miniszter, illetve a hivatalához tartozó Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség közveszéllyel fenyegetés miatt feljelentette. Bár Fodor Gábor, az új tárcavezető azt ígérte, visszavonja a keresetet, arra nem volt szükség, mert az eljárást a nyomozó hatóság bűncselekmény hiányában korábban megszüntette.
Illés most emlékeztetett: a kerületi önkormányzat által megrendelt szakértői tanulmány szerint a mérgező anyagok a talajba jutottak, és már a vízadó réteget veszélyeztetik. – Azt várjuk Fodor Gábortól, hogy szállíttassa el a galvániszapot, vizsgálja felül az ügyben hozott korábbi döntéseket, váltsa le a környezetvédelmi felügyelőség vezetőjét, indítsanak közigazgatási eljárást a csepeli önkormányzat ellen, ugyanis egyértelmű: engedélyük, hozzájárulásuk, mulasztásuk nélkül senki sem veszélyeztethetné büntetlenül a környezetet és az emberek életét.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront