Először láttak napvilágot konkrét adatok a Terézvárosban arról, hogy az önkormányzat MSZP–SZDSZ-es vezetése idején elherdálták a városrész világörökségi védettség alatt álló, országos értékű Andrássy úti ingatlanvagyonát – nyilatkozta lapunknak Illés Zoltán a tíz évvel ezelőtt 220 millió forintért privatizált balettintézet legújabb tulajdonoscseréjéről.
Ismeretes, a közelmúltban csaknem 30 millió euróért, azaz 7,5 milliárd forintért cserélt gazdát az Andrássy út 25. szám alatti Drechsler-palota, amelyet 1997-ben Borsány György szocialista polgármester, illetve Kékesi Tibor és Fürst György önkormányzati képviselők javaslatára a hivatalos értékbecslésben megjelölt ár feléért, 220 millió forintért adott el az akkori képviselő-testület. Az 1998-ban megválasztott Farkas György fideszes polgármester ugyan sikertörténetnek nevezte, hogy az eredeti vételárat végül megduplázták, a különbség úgy is óriási, hogy az egykori vevő, a Trivest Kft. által alapított Andrássy 25. Kft., majd az izraeli Plazacenters további egymilliárd forintot költött a balettintézet és a többi bérlő kiköltöztetésére.
– Csaknem hatmilliárd forintos kár érte az önkormányzatot – közölte Illés Zoltán, aki a Fidesz helyi frakciójával közösen feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen feltűnően nagy értékaránytalanság és hűtlen kezelés alapos gyanújával. Az ellenzéki párt választókerületi elnöke szerint a 2002 és 2006 között hasonlóan eltékozolt Andrássy úti paloták ügyében is megteszik a feljelentéseket, és ha megnyerik a következő önkormányzati választást, ígérik: felülvizsgálják a privatizációs szerződéseket, amelyek alapján további milliárdoktól esett el az önkormányzat. – Lesz olyan ingatlan, ahol megvárjuk a jelenleg is folyamatban lévő, a szerződések semmisségének kimondásáért indított pereket, ám dönthetünk úgy is, hogy akár kártérítés fejében, de visszaszerezzük nemcsak a kerület, hanem Budapest és Magyarország kiemelt értékeit. Szerinte álságos a jelenlegi MSZP–SZDSZ-es vezetés magyarázata arról, hogy az önkormányzatnak nincs pénze felújítani a műemléki ingatlanokat, ugyanis bérbeadással hosszú távú bevételhez jutnának, amelyet az épületekre költhetnének.
A balettintézet privatizációját levezénylő szocialista politikusok közül Borsány György és Kékesi Tibor lapunknak azt állította: már nem emlékszik az ügyletre. Az SZDSZ-es Bajor Zoltán, aki akárcsak egy évtizede, most is Terézváros alpolgármestere, korábban úgy nyilatkozott, hogy ebben a formában ő nem támogatta a szerződéskötést. A már elindított perekről kijelentette: „Ha elveszítjük a pereket, legfeljebb kártérítést fizetünk.”
Hegedűs Barbara, új országgyűlési képviselő: Hálás vagyok a megtiszteltetésért