Csaknem 30 millió euróért, azaz 7,5 milliárd forintért cserélt gazdát a közelmúltban a Balettintézet egykori terézvárosi épülete, az Andrássy út 25. szám alatti Drechsler-palota, így a műemléki védettségű ingatlant tíz évvel ezelőtt privatizáló kerületi önkormányzat az MSZP-s vezetés jóvoltából csaknem hatmilliárd forintot veszített az ügyleten – olvasható a Heti Válasz legutóbbi számában. – Borsány György szocialista polgármester, illetve Kékesi Tibor és Fürst György önkormányzati képviselők javaslatára Terézváros képviselő-testülete 1997-ben a hivatalos értékbecslésben megjelölt ár feléért, 220 millió forintért nyélbe ütött adásvétellel tékozolta el a VI. kerület egyik ékességét, a Balettintézetet – állítja a hetilap, emlékeztetve, hogy a baloldali politikusok közül a volt polgármester ma csepeli önkormányzati képviselő, Kékesi parlamenti és kerületi képviselő, míg Fürst az előző ciklusban alpolgármesterként tűnt fel, most a Centrum Parkoló Kft. ügyvezetője. Az Andrássy út 25. szám alatti ingatlant eredetileg egy Trivest Kft. nevű cég vette meg Andrássy 25. Kft. néven, ám hónapokkal a vétel után továbbadta azt az azóta többek között a Hajógyári-sziget déli részét is megszerző izraeli cégcsoportnak, amelytől egy hónapja szerezte meg a tulajdonjogot az Operaházzal szemben luxushotelt építő portugál szállodalánc.
Mint arról lapunk korábban beszámolt, az Andrássy úti paloták elkótyavetyélése valóban a fél áron értékesített Balettintézettel kezdődött, azonban az 1998-as önkormányzati választáson nyertes terézvárosi fideszes vezetés módosíttatta a privatizációs szerződést, 440 milliós bevételt szerezve az önkormányzatnak, továbbá megegyezett a bérlőkkel. Ebben az időszakban sorra dőltek ki a „csontvázak” a szocialista vezetők által hátrahagyott szekrényekből, napvilágra került az ezer forintért értékesített Király utcai telek ügye vagy a Hunyadi téri vásárcsarnok eladása, amelyen Farkas György akkori polgármester elmondása szerint „csak” 40-50 millió forintot vesztett az önkormányzat. A csarnok privatizációját jelenleg is tervezi a 2002-től újra baloldali vezetésű kerület, amelynek veszteséglistáján vélhetően további milliárdok szerepelnek, hiszen az elmúlt öt évben adta el az önkormányzat Andrássy úti ingatlanjainak zömét. A szerződéseket azonban civil szervezetek sora támadta meg.
– A bíróság több esetben első fokon, az Andrássy út 47. szám alatti ingatlan esetében jogerősen is érvénytelenítette a mélyen áron alul kötött ügyleteket, azonban utóbbi ház tulajdonosai a Legfelsőbb Bírósághoz fordultak felülvizsgálati kérelemmel, és az ügyben új eljárást rendeltek el – tájékoztatta lapunkat Erdélyi Mihály az Andrássy út 21. Lakóközösségi Egyesület nevében. A civil szervezet által indított bírósági eljárásban nem jogerős döntés született a bérlők javára, azonban a per még évekig elhúzódhat.
Battha Pál, a Lakásbérlők és Lakók Egyesülete elnöke szerint a közösségeknek megoldás lehetne az egyesület ajánlata, amely minimális részesedés fejében pertársaságot alapítana, így az ügyeket egyesítve sokkal esélyesebben várhatnák az ítéleteket.
– A világörökségi területeken, illetve a VI. kerület más részein található értékes ingatlanok privatizációja ügyében hűtlen kezelés megalapozott gyanújával több mint egy éve feljelentést tettem ismeretlen tettesek ellen, azonban a nyomozás elakadt – mondta Gyenge Zsolt fideszes önkormányzati képviselő. Szerinte a fő kérdés továbbra is az, hogy személyileg ki a felelős azért, hogy a rábízott értéket
nem megfelelően kezelte, így jelentős vagyoni hátrányt okozott az önkormányzatnak.
Bár az adásvételi szerződések zömét az előző ciklusban kötötték, az akkori, egyben a jelenlegi MSZP-s polgármester, Verók István helyett Bajor Zoltán alpolgármester nyilatkozott lapunknak. Az SZDSZ-es politikus, aki egyszer már, éppen a Balettintézet eladása idején betöltötte ezt a posztot, kijelentette: az Andrássy úti Drechsler-palota eladásának projektje eredetileg nemcsak az épületről szólt, hanem mélygarázsépítésről, infrastruktúra-fejlesztésről is, azonban ez elmaradt, így ő nem is támogatta a szerződéskötést. – Mivel 1998 után tavaly októbertől lettem ismét önkormányzati képviselő, a többi, „még cifrább” adásvételről nem tudok nyilatkozni. Amennyiben elveszítjük a pereket, a tulajdonosoknak nyilván kártérítést kell fizetnünk – tette hozzá.
Újabb tanú vallott a Lakatos Márk-ügyben