Újabb csomag készülhet gyurcsányi felkérésre: a miniszterelnök Veres János pénzügyminisztert jelölte ki arra, hogy készítsen egy úgynevezett nulla tolerancia javaslatcsomagot a nyugtaadási szabálytalanságok visszaszorítására – ezt Daróczi Dávid kormányszóvivő jelentette be tegnap a Palatinus strandon, párhuzamosan a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség országos ellenőrző kampányával. A távirati iroda szerint a fogyasztóvédők a strandokon átfogó vizsgálatot indítottak, és tegnap különösen a felfújható légvárak engedélyét, felállításuk biztonságát, valamint a büféket ellenőrizték.
A szóvivő emlékeztetett, hogy a kormány pénteki ülésén foglalkozott a fogyasztóvédelemmel, ahol Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a különféle hatóságok nyugtaadási ellenőrzéseinek lehangoló tapasztalatai alapján határozottságra, a visszaélések lecsökkentésére szólította fel a pénzügyminisztert. Daróczi Dávid azonban nem várt, és a kormány nevében már hozzá is látott a strandi ellenőrzéshez, ahol lefüleltek egy büféárust, aki a papírtálcát is kolbászként számolta el, mérőedény helyett pedig üvegből töltötte a bort.
Az MTI Röss Istvánné fogyasztóvédelmi ellenőrt idézte, aki kijelentette: a Palatinuson vasárnap végzett ellenőrzések kétharmadában találtak szabálytalanságokat, viszont nyugtaadási szabálytalansággal nem találkoztak.
Vélhetőleg a kormányerőkkel kiegészült fogyasztóvédelmisektől való rettegésükben nem követtek el kirívó szabálytalanságot az árusok a Lehel Csarnokban sem, pedig az egykori angyalföldi piac helyén évekkel ezelőtt – sok milliárd forintnyi közpénzből – felhúzott épületben néhány hónapja több mint háromtonnányi romlott húst foglaltak le a hatóságok. Itt szombaton jártak a csapatok, és Wittich Tamás, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség főigazgatója, az MSZOSZ korábbi vezetője megállapította: „Van értelme a piacok fogyasztóvédelmi ellenőrzésének, mivel a tapasztalatok azt mutatják, a kifogások kisebb súlyúak.”
Másképp látja ezt Koszorús László, az Országgyűlés fogyasztóvédelmi eseti bizottság fideszes alelnöke. Közölte: a kormány most már sorozatosan, látványos PR-akciókkal akarja elterelni a figyelmet saját tehetetlenségéről. – A fogyasztók érdekeit eddig úgy védte a kormány, hogy nemrég több mint 1800 fogyasztóvédelmi, 1300 ÁNTSZ-dolgozót tett az utcára; jelenleg mindössze 225 szakember foglalkozik fogyasztóvédelemmel – fűzte hozzá.
Az MDF feketelistát követel. Herényi Károly, az MDF országgyűlési frakcióvezetője a fogyasztóvédelmi szabályszegők nevének nyilvánosságra hozatalát, feketelista kiadását nyílt levélben kéri az illetékes hatóságtól. Wittich Tamás helyett Alexa György, a fogyasztóvédelmi eseti bizottság MSZP-s elnöke reagált a felvetésre. Az ötletet támogatta, azonban szerinte „nincs értelme, hogy százezres listák keringjenek, amelyekből a fogyasztó nem tudja megállapítani, hogy ki követett el tízforintos vétséget, és ki tízmillió forintosat”.
Hegedűs Barbara, új országgyűlési képviselő: Hálás vagyok a megtiszteltetésért