Gondosan felhalmozták, sőt a Hajógyári-sziget egyik közparkjában szét is terítették azt a csaknem 2500 köbméternyi, különféle hulladékkal szennyezett földet, amelyet június végén fedeztem föl az egyik Duna felőli közparkban – mondta lapunknak Toplak Zoltán környezetvédő, aki az ügyben ismeretlen tettes ellen, magánszemélyként tett feljelentést a III. kerületi rendőrkapitányságon. – A nyomozó hatóság már tanúként ki is hallgatott, de eddigi tapasztalataim alapján sajnos nem fűzök nagy reményeket az eljáráshoz – tette hozzá a környezetvédő, aki az általa elmondottakat a helyszínen készített fotókkal is alátámasztotta. Szerinte Budapest egyik kiemelt zöldterületének nincs gazdája, ezt bárki megláthatja, ha kilátogat Óbuda egyik „ékességére”.
Ismeretes, a Hajógyári-sziget nagyobbik, északi része fővárosi tulajdonú, délen pedig az állam által privatizált egykori üzemi területen egy izraeli befektető tervezi a maga kaszinós, konferenciaközpontos szórakoztatónegyedét, az úgynevezett Álomszigetet.
– A közigazgatásilag illetékes III. kerületi hatóság megtette a magáét, és – a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség bevonásával – vizsgálatot indított az ügyben – nyilatkozta lapunknak Szepessy Tamás fideszes alpolgármester, aki szerint szinte lehetetlen kideríteni, hogy ki lehetett a tettes. Az önkormányzat adatai szerint az érintett területre júniusban mintegy 160-200 köbméternyi illegális építési törmeléket és földet helyeztek el ismeretlen személyek, ám ezt a Sziget-fesztivál rendezői mára elszállíttatták. – A Hajógyári-sziget keleti oldalán található egy másik fővárosi terület, ahol a zölddel benőtt, termőfölddel borított terület alatt évtizedek óta hevert mintegy tízezer köbméter egyéb jellegű hulladék, míg a felszínen hosszú ideje a hajléktalanok ütöttek tanyát – áll a kerületi önkormányzat közleményében, amelyből kiderült: a Sziget Kft. a fővárossal kötött szerződés alapján megkezdte a tereprendezést, és a földhalmaz háromnegyedét már elszállíttatták.
A fentiek alapján Óbuda–Békásmegyer önkormányzata mint eljáró illetékes hatóság határozatban szólította föl a tulajdonost a jelenlegi állapot megszüntetésére, az ott felhalmozott hulladék elszállíttatására, a terület eredeti állapotának visszaállítására.
– Valóban a főváros feladata lenne a múlt század hatvanas-hetvenes éveiben ide lerakott hulladék elszállítása, de a fesztivál zavartalansága érdekében magunkra vállaltuk a feladatot – közölte Lakos László, a Sziget Kft. technikai vezetője. Hozzátette: több év alatt milliókat költöttek a szennyezett föld elszállítására, az illegálisan lerakott hulladék már nem szenynyez, a maradék 1000-1500 köbméternyi földet pedig a napokban elkerítik, és az idei rendezvény végével azt is elhordják.
Czuk Dorottya, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke kérdésünkre kijelentette: a Sziget Kft. évről évre saját költségére, lényegében az ingyenes közterület-használatért cserébe fokozatosan tisztítja meg a területet. A maradék, sittel kevert föld nem számít veszélyes hulladéknak, ezért a városházi szakemberek szerint a Vérmezőhöz vagy a Népligethez hasonlóan termőfölddel fedett dombot is kialakíthatnának belőle.
Eközben egyetlen illetékes sem tudott válaszolni arra a kérdésünkre, hogy ki követhette el a környezetszennyezést, és még csak nem is körvonalazódik a megoldás, miképpen akadályozhatnák meg, hogy a Hajógyári-sziget legyen Budapest új „szemétlerakója”.
Fodor Gábor SZDSZ-es környezetvédelmi miniszter a Hír TV-nek adott minapi nyilatkozatában szigorú eljárást, a felelősök megbüntetését ígérte a legújabb zöldbotrányban. Érdeklődésünkre Kálmán Dóra, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség hulladékgazdálkodási osztályvezetője leszögezte: foglalkoznak a bejelentéssel, munkatársai mintát vettek a szemétből, és jelenleg bizonyítékokat keresnek.
Hegedűs Barbara, új országgyűlési képviselő: Hálás vagyok a megtiszteltetésért