Titokzatos szeméthalmok

Zöld területre hordott műanyag flakonokkal és más háztartási hulladékkal kevert földet, valamint sittet halmozott fel valaki júniusban a Hajógyári-sziget egyik ligetes közparkjában – fedezte fel a súlyos környezetszennyezést egy magánszemély, aki feljelentést tett. A hatóságok egyelőre sötétben tapogatóznak, a fővárosi tulajdonú területről pedig a közelgő Sziget-fesztivál rendezői vitetik el a szemetet, amelynek jó része állításuk szerint évtizedek óta a fű alatt hevert.

2007. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gondosan felhalmozták, sőt a Hajógyári-sziget egyik közparkjában szét is terítették azt a csaknem 2500 köbméternyi, különféle hulladékkal szennyezett földet, amelyet június végén fedeztem föl az egyik Duna felőli közparkban – mondta lapunknak Toplak Zoltán környezetvédő, aki az ügyben ismeretlen tettes ellen, magánszemélyként tett feljelentést a III. kerületi rendőrkapitányságon. – A nyomozó hatóság már tanúként ki is hallgatott, de eddigi tapasztalataim alapján sajnos nem fűzök nagy reményeket az eljáráshoz – tette hozzá a környezetvédő, aki az általa elmondottakat a helyszínen készített fotókkal is alátámasztotta. Szerinte Budapest egyik kiemelt zöldterületének nincs gazdája, ezt bárki megláthatja, ha kilátogat Óbuda egyik „ékességére”.
Ismeretes, a Hajógyári-sziget nagyobbik, északi része fővárosi tulajdonú, délen pedig az állam által privatizált egykori üzemi területen egy izraeli befektető tervezi a maga kaszinós, konferenciaközpontos szórakoztatónegyedét, az úgynevezett Álomszigetet.
– A közigazgatásilag illetékes III. kerületi hatóság megtette a magáét, és – a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség bevonásával – vizsgálatot indított az ügyben – nyilatkozta lapunknak Szepessy Tamás fideszes alpolgármester, aki szerint szinte lehetetlen kideríteni, hogy ki lehetett a tettes. Az önkormányzat adatai szerint az érintett területre júniusban mintegy 160-200 köbméternyi illegális építési törmeléket és földet helyeztek el ismeretlen személyek, ám ezt a Sziget-fesztivál rendezői mára elszállíttatták. – A Hajógyári-sziget keleti oldalán található egy másik fővárosi terület, ahol a zölddel benőtt, termőfölddel borított terület alatt évtizedek óta hevert mintegy tízezer köbméter egyéb jellegű hulladék, míg a felszínen hosszú ideje a hajléktalanok ütöttek tanyát – áll a kerületi önkormányzat közleményében, amelyből kiderült: a Sziget Kft. a fővárossal kötött szerződés alapján megkezdte a tereprendezést, és a földhalmaz háromnegyedét már elszállíttatták.
A fentiek alapján Óbuda–Békásmegyer önkormányzata mint eljáró illetékes hatóság határozatban szólította föl a tulajdonost a jelenlegi állapot megszüntetésére, az ott felhalmozott hulladék elszállíttatására, a terület eredeti állapotának visszaállítására.
– Valóban a főváros feladata lenne a múlt század hatvanas-hetvenes éveiben ide lerakott hulladék elszállítása, de a fesztivál zavartalansága érdekében magunkra vállaltuk a feladatot – közölte Lakos László, a Sziget Kft. technikai vezetője. Hozzátette: több év alatt milliókat költöttek a szennyezett föld elszállítására, az illegálisan lerakott hulladék már nem szenynyez, a maradék 1000-1500 köbméternyi földet pedig a napokban elkerítik, és az idei rendezvény végével azt is elhordják.
Czuk Dorottya, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke kérdésünkre kijelentette: a Sziget Kft. évről évre saját költségére, lényegében az ingyenes közterület-használatért cserébe fokozatosan tisztítja meg a területet. A maradék, sittel kevert föld nem számít veszélyes hulladéknak, ezért a városházi szakemberek szerint a Vérmezőhöz vagy a Népligethez hasonlóan termőfölddel fedett dombot is kialakíthatnának belőle.
Eközben egyetlen illetékes sem tudott válaszolni arra a kérdésünkre, hogy ki követhette el a környezetszennyezést, és még csak nem is körvonalazódik a megoldás, miképpen akadályozhatnák meg, hogy a Hajógyári-sziget legyen Budapest új „szemétlerakója”.
Fodor Gábor SZDSZ-es környezetvédelmi miniszter a Hír TV-nek adott minapi nyilatkozatában szigorú eljárást, a felelősök megbüntetését ígérte a legújabb zöldbotrányban. Érdeklődésünkre Kálmán Dóra, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség hulladékgazdálkodási osztályvezetője leszögezte: foglalkoznak a bejelentéssel, munkatársai mintát vettek a szemétből, és jelenleg bizonyítékokat keresnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.