Napi sajtószemle

2007. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Portaluno
Az olasz hírportál gúnyosan „a Központi Statisztikai Hivatal nagy munkaheteként” vezeti fel a magyar állapotokról Budapesten napvilágot látott legfrissebb adatokat: „hanyatló népesség; 1,4 százalékos gazdasági növekedés…, az államháztartási hiány 2007 decemberére 6,4 százalékos lesz.”


Asia Times
Egy nappal azt követően, hogy Bernard Kouchner francia külügyminiszter bocsánatot kért Iraktól, amiért ott a vezetés megváltoztatására szólított fel, Nicolas Sarkozy elnök saját hibájával toldotta meg Kouchnerét azzal, hogy burkoltan támogatta az Irán elleni katonai csapást – kezdi a pánázsiai lap cikkét, majd így folytatja: egyértelmű, hogy az amerikai kormány új, párizsi barátjának sokat kell tanulnia a nemzetközi diplomáciáról és a közel-keleti politikáról, mert különben Franciaországot olyan útra viszi, „ahol csak a háború kutyái és az összecsapó civilizációk kóborolnak”. Sarkozy szavai természetesen kedvező fogadtatásra találtak Washingtonban. George W. Bush amerikai elnök minderre rátett egy igencsak nagy lapáttal, amikor kedden kijelentette, hogy ha Irán továbbra is atombombára akar szert tenni, az egy közel-keleti nukleáris holokauszthoz vezethet, majd pedig megígérte, hogy fellép Teheránnal szemben, mielőtt túl késő lenne. Sarkozy ugyanakkor Irak ügyében elhatárolódott Washingtontól annyiban, hogy felszólított csapatkivonási ütemtervre, ami egybeesik az iráni kormány követelésével. Eközben Irán és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség között mind inkább javul az együttműködés. A NAÜ legújabb jelentése többek között kijelenti, hogy „Az ügynökség megállapította: Iránban a dúsítólétesítményekben kimutatott nukleáris anyagot más célra nem térítik el és ezért arra a megállapításra jutott, hogy azt továbbra is békés célokra használják fel. Ha Sarkozy még el is olvasta volna a NAÜ vezérigazgatójának, Mohamed el-Baradeinek az ausztráliai Profil című hetilapnak adott interjúját, akkor tudhatná, hogy Irán nem kíván atomfegyvereket kifejleszteni. El-Baradei szerint „Nem valószínű, hogy a Közel-Keleten bármely ország atombombát szeretne magának, hacsak nem érzi úgy, hogy más államok fenyegetik”. A helyzet iróniája, hogy Iránt pontosan azon fenyegetések vehetik rá atomfegyverek gyártására, amelyekkel nyugati hatalmak bombázzák. Így tehát valóban beszélhetünk iráni nukleáris válságról, amit éppen a Nyugat okoz. Érdekes, hogy ugyanebben a beszédében Sarkozy a XXI. század első kihívásának tekinti azt, hogy elkerüljék az iszlám és a Nyugat összecsapását. Szomorú, hogy Sarkozy éppen azt nem méri fel: az iszlám világ számos részében a neokolonialistának tekintett Nyugatnak nem szabad fenyegetnie a muzulmán államokat, ha valóban el akarja kerülni a civilizációk összecsapását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.