L'Espresso
Ki robbantja fel a sarki bombát? címmel a baloldali olasz hetilap a Nature című brit tudományos hetilapban megjelent cikkre támaszkodva arra figyelmeztet, hogy a földi életet veszélyezteti az Északi-sarkon a tengerek mélyébe temetett kőolaj és földgáz kiaknázásáért indult verseny. Ugyanis míg a kormányok és az óriás olajvállalatok azt remélik, hogy a sarki jégtakaró hamarosan elolvad, és így hozzáférhetnek a rejtett világ kőolaj- és földgázkincséhez. Az időjárással foglalkozó tudósokat rendkívül aggasztja, hogy a jég alatt eltemetett anyag – több milliárd tonna metán – a földi bioszférába jut, ami végzetes következményekkel jár majd az emberiségre nézve, ugyanis ez oly mértékű és olyan gyors felmelegedést okoz, ami ellen a föld lakói tehetetlenek. A Nature-ben megjelent cikk szerzői a permafroszt megolvadását gigantikus időzített bombának minősítették. Az olasz hetilap cikke egyszerűen felfoghatatlannak nevezi, hogy e tragédia kibontakozása előtt egykedvűen állunk.
Zeit-Fragen
A jobboldali svájci hetilap elemzése azt a felfogást közvetíti, hogy az amerikai demokrata pártiak és elnökjelöltjeik egyáltalán nem jelentenek reményt a békére. Noha a demokraták a törvényhozói választásokon iraki békeszólamaikkal győzedelmeskedtek, de „alig száradt meg a tinta a választócédulákon, Nancy Pelosi, a ház demokrata párti vezetője egyértelművé tette: elképzelhetetlen a csapatok kivonása Irakból”. A lap érzékelteti, hogy mindkét pártot az amerikai izrael közügyek bizottsága roppant befolyása tartja igájában, azaz háborúpártiként.
*****
A hetilap Genetikailag módosított biológiai vagy etnikai fegyverek címen a tekintélyes orosz Kommerszant című újságra hivatkozva azt írja: az Egyesült Államokban a Harvard Közegészségügyi Egyetemi Intézetben genetikailag módosított biológiai fegyverek fejlesztésén dolgoznak. De számos nagy nyugati orvosi központ – amelyek Oroszországból származó biológiai anyagot kaptak – genetikailag módosított biológiaifegyverkutatást végeznek.
Le Monde Diplomatique
Noam Chomsky, világszerte ismert amerikai nyelvész és politikai aktivista a globális terjesztésű francia havilapban megjelent interjújában azt a szokatlan felfogást képviseli, hogy a média manipulációjának sokkal könnyebben esnek áldozatul a képzettebbek, mint az iskolázatlanok. Chomsky kifejti azt is, hogy Európában a véleményszabadságnak igen szűk korlátjai vannak. Szerinte sztálinista módszer azok büntetése, akik eltérnek az állam által megszabott történelmi „igazságtól”. Chomsky veszélyesnek tartja még „a nincs alternatíva” típusú gondolkodást is, mint például a globalizmus esetében.
Tolvajok tartják rettegésben az őrbottyániakat