Napi sajtószemle

2007. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dolomiten Online
Az olaszországi Dél-Tirolban élő 330 ezer osztráknak szóló, 56 ezer példányszámban fogyó napilapban a magyar nyelv használata szempontjából Szlovákiában uralkodó kedvezőtlen légkörről írt cikket Vincze László kisebbségi szakértő, aki arról számol be, hogy július 29-én a szlovák törvényhozás elutasította azt a javaslatot, amelynek értelmében a segélykérő hívásokat magyarul és két nemzetközi nyelven is üzemeltetni lehessen. Szlovákia 5,2 milliós lakosságából mintegy 520 ezer a magyar, vagyis tíz- százalékos kisebbségről van szó. A magyar kisebbségi párt azt akarta elérni, hogy valamennyi koordinációs központban olyan személy dolgozzon, aki angolul és németül beszél, és olyan területeken, ahol a lakosság több mint húsz százaléka magyar, segélykérő hívásokra magyarul tudjon felelni. A szerző ezt követően ismerteti, hogy 2003-ban milyen módon szervezték át Finnországban a segélykérő hívórendszert, mégpedig úgy, hogy a svéd kisebbség által használt svéd nyelvjárásokat is szem előtt tartották.


The Independent
A Hizb at-Tahrir radikális iszlamista szervezet 80 ezer tagja gyűlt össze egy dzsakartai stadionban, hogy meghallgassa a szervezet felhívását az egész iszlám világra kiterjedő muzulmán állam létrehozására. A szervezet több országban be van tiltva – így Franciaországban, Németországban és Hollandiában is. Indonéziában viszont igen sok szimpatizánsa van. Nagy-Britanniában is be akarták tiltani, de Tony Blair volt miniszterelnök végül ez ellen döntött, amikor tanácsadói arra figyelmeztették, hogy a tiltás következtében a szervezetépítés föld alá vonulna. A szervezet bírálói szerint annak ideológiája közel van az erőszakos dzsihadista csoportok ideológiájához és radikalizálja a hozzá csatlakozó fiatalokat, akik azután az erőszak útját választják. A Hizb at-Tahrir viszont hangsúlyozza, elutasítja az erőszakot – olvasható a független brit lapban.


The New York Times
Húsz év alatt megdöbbentően zuhant az amerikaiak átlagéletkorának a világranglistán elfoglalt helye. Az Egyesült Államok 1987-ben a 11. helyen állt, ma a 42. helyet foglalja el. A vezető amerikai lap a csökkenés két okát a drága egészségügyi biztosításban és a kövér emberek arányának növekedésében jelöli meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.