Napi sajtószemle

2007. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Independent
A független brit lap honlapján található, rovatok, illetve témák szerinti felosztásnál van egy kivétel. Ez Robert Fisk, a lap közel-keleti tudósítója, akinek írásait külön hirdeti a lap A legújabb Robert Fisktől címmel. A világhírű tudósító most A libanoniak csapást mértek az amerikaiak által támogatott kormányra címen megjelent írását így kezdi: „Ismét megcselekedték. Az arabok ismét a demokrácia szabályát követték, és nem a megfelelő embert választották meg. Amint a palesztinok a Hamászra szavaztak, amikor Mahmúd Abbász Palesztin Hatóságára kellett volna szavazniuk, a libanoni maronita keresztények olyan emberre szavaztak, aki ellenzi Fuád Szinjóra többségi kormányát Bejrútban. A Camille Khouryra leadott szavazatok döbbenetes csapást mértek az amerikaiak által támogatott kormányra. Micsoda pusztító erejű lett a Közel-Keleten az »amerikai támogatású« kifejezés” – veti közbe Fisk. A szavazás eredményeként most Michel Aoun extábornok kijelentette: „nem tudnak megverni”. Aoun jövőre elnökjelöltként indul az elnökválasztáson.

ASIA TIMES
Kézzelfogható eredményeket hoztak az amerikai–iráni tárgyalások: Teherán máris fokozottan működik együtt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel. De erről akarnak a legkevésbé hallani a neokonzervatívok, akik eddig azzal érveltek, hogy Iránnal nem érdemes tárgyalni, írja a pánázsiai internetes lap. Irán máris fokozottabb együttműködést ajánlott fel az odalátogató iraki miniszterelnöknek is. De a neokonoknak csak az a fontos, hogy megtámadják Iránt, és ahhoz ürügyeket keressenek.


The Guardian
Idegesek Putyin partnerei az orosz elnök politikája miatt, olvasható a baloldali brit lapban. A Kína és Oroszország által vezetett, hat tagot magába foglaló, gyorsan fejlődő Sanghaji Együttműködési Tanács stratégiai arcélét a következő napokban még szigorúbbá teszi. Csakhogy Putyin harcias pozíciója az USA, Nagy-Britannia és a Nyugat irányában kezdi feszültté tenni a tanácsban helyet foglaló partnerekkel fenntartott viszonyt, ugyanis azoknak a célja nem a konfrontáció, hanem a túlélés. Különösen igaz ez Pekingre, amely most olimpiát rendez és mindenre szüksége van, csak szembenállásra nem. A tanács hadgyakorlatokat kezdett az Urálban lévő Cseljabinszk térségében, Kína, Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán és Üzbegisztán részvételével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.