Napi sajtószemle

2007. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung
(Az alábbi cikkismertetés a balliberális német lap nyomtatott kiadásában jelent meg, amelyet az MTI kivonata alapján ismertetünk – a szerk.) Búcsú a birodalomtól címmel a budapesti kormányzati negyedről és az azt övező magyarországi közhangulatról megjelent tudósítás azt írja: a modern kormányzati negyed az újrakezdés jelképe lehetne, de az állampolgárok csak a pazarlást látják. A tudósító, Kathrin Lauer járókelőket idézve írja: Magyarországon tovább él a nosztalgia a Kádár-korszak után, amikor „nem volt anyagi létbizonytalanság, és kevesebb volt a bűnözés”. A rendszerváltozás utáni fellendülés már a múlté, a fiatalkorúak körében közel 17 százalékos a munkanélküliség, az államháztartás zilált állapotban van. Az emberekben félelmet kelt az egészségügyi rendszernek az Európában legmagasabb költségvetési hiány felszámolására hivatott átalakítása is, amelyből eddig csak terhek hárultak rájuk, és ezt a félelmet szítja a „jobboldali nacionalista” Fidesz is. Ebben a helyzetben elsikkad, hogy az új kormányzati negyed középtávon még megtakarítást is hoz. A magyarok többsége egy évvel ezelőtti hazugságbeszéde óta már nem hisz a miniszterelnöknek.


Antiwar.com
Justin Raimondo, a népszerű amerikai háborúellenes hírportál vezető publicistája Bill Kristol és a félelem bűze főcímmel, valamint A háborúpárti görény ködösítő füstöt ereget alcímmel megjelent írása azzal indul, hogy Irakban az amerikai és iraki áldozatok száma egyre nő; az iraki kormány az összeomlás szélén áll; a törökök készen állnak Kurdisztán lerohanására és az „Amerika-barát” iraki kormány a mullahok kinyújtott karja. Az amerikai katonai megszállás elősegíti az etnikai-vallási tisztogatást és a sariatörvények kiterjesztését az országra. Ha ez siker, kérdezi Raimondo, akkor hogy néz ki a kudarc? „A neokonzervatívok bizarr világában azonban mindez nem számít. Sőt, ez még növeli is étvágyukat. Mivel az amerikai nemzeti érdekek védelme külpolitikai céljaiktól teljesen független, az Egyesült Államoknak és a világgal fenntartott kapcsolatainak okozott iszonyatos kár nekik érdektelen.” Csakhogy az amerikai népnek egyre inkább elege lesz a háborúból, mint a felmérések is mutatják. A neokonzervatív görények pedig a falhoz szorulnak, és – mint William Kristol legújabb, a háború folytatására buzdító cikke is – a félelem bűzét árasztják. Annak a félelemnek a bűzét, hogy a neokonokat egykori támogatóik magukra hagyják, és annak, hogy a háború miatti országos harag politikai és személyi romlásukat eredményezi és azt, hogy kisded játszmájuknak végre vége, valamint annak a félelemnek a bűzét, hogy az amerikaiak visszaveszik országukat. „Félelmük reményünk” – zárja cikkét Raimondo.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.