Váratlan fordulat állt be az Európai Unió bürokráciájában a Prexige-üggyel kapcsolatban. Markosz Kiprianu egészségügyért felelős biztos kabinetjének tagja, Georgina Georgiou három nappal ezelőtt még nem tudott arról, hogy az unió akciót indított volna az Ausztráliában betiltott fájdalom- és gyulladáscsökkentő miatt. (A Novartis cég gyógyszerét halálesetek és májkárosodást okozó hatása miatt vették le a polcokról a távoli kontinensen.) Két nappal ezelőtt azonban Georgiou asszony üzenete így szólt: „Valamennyi szolgálat, beleértve az EU Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főigazgatóságát és a Vállalkozási Főigazgatóságot, ezen dolgozik.”
Néhány órával később kiadott tájékoztatójukban ez olvasható: mivel a lumiracoxibet (Prexige) nem az Európai Bizottság engedélyezte, hanem az nemzeti szinten történt, ezért részükről további lépés nem várható. Georgiou információjából azonban kiderült, hogy az uniós gyógyszerészeti hatóságok vezetőit ennek ellenére riadóztatták a Prexige-ügyben. Ez azért fontos, mert abból, amit Szabó Franciska, az Országos Gyógyszerészeti Intézet szóvivője kedden az MTI-nek elmondott, úgy tűnik, ők az EU-tól várják a riadóztatást. A brit és más európai szabályzó hatóságok addig is áttekintik, a lumiracoxib milyen májreakciókat vált ki. A vizsgálat eredményeiről szeptemberben értesülhet a nyilvánosság.
A svájci Novartis cég gyógyszerével nem először van baj. A venezuelai kormány 2005-ben arra figyelmeztetett, hogy a Prexige szív- és érrendszeri kockázatot jelent a naproxénalapú gyógyszerekkel összevetve. Talán nem véletlen, hogy a Prexige az Egyesült Államokban, de Svájcban sem kapható.
Tolvajok tartják rettegésben az őrbottyániakat