Személyi konzekvenciák vagyonvesztés miatt?

Számos kifogást megfogalmazva az Állami Számvevőszék (ÁSZ) tegnap benyújtotta a parlamentnek az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. 2006. évi működésének ellenőrzéséről készült jelentést.

2007. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ÁSZ javasolja a pénzügyminiszternek jó néhány tranzakció esetében a hibák kivizsgálását, sőt a személyi felelősségre vonást is a Bábolna Zrt. szükségtelen végelszámolása miatti kifizetésekért. Az ÁSZ honlapján olvasható részletes jelentés kiemeli, hogy a privatizációs szervezet „az aktuális vagyonpolitikai irányelvekben megfogalmazott követelmények szerint látta el a hozzárendelt vagyonnal kapcsolatos tevékenységét”. Megállapította: az eredménytelen reorganizáció, az ellentmondásos döntések, a számonkérés és a folyamatkövetés hiánya növelte a veszteségeket. Az ÁPV szerint ez nem tartozott a 2006. évi tevékenységükhöz. Az ÁSZ azonban felelősségre vonást kezdeményez.
*
Az ÁSZ kifogásai között található a Mol 10 százalékának eladása során elkövetett szakmai hiba, amely szerintük mintegy ötmilliárd forintos privatizációsbevétel-csökkenést okozott. Az ÁSZ kifogásolta azt is, hogy a privatizációs szervezet a Mahart Szabadkikötő Zrt. tulajdonában lévő csepeli kikötő működtetését adta el a kikötő koncesszióba adása helyett.
Az ÁSZ a tavalyi költségvetés végrehajtását is ellenőrizte, és ezzel kapcsolatban számos hiányosságot tárt fel. A számvevők megállapításai szerint a 2006. évi költségvetési törvényjavaslat nem tükrözte a valós pénzügyi folyamatokat. A múlt évre tervezett és a parlament által elfogadott hiány 1580,6 milliárd forint volt, ezzel szemben a valós deficit 616,4 milliárd forinttal magasabb, 2199 milliárd forint lett, ami óriási mértékű túlköltekezést jelez. Az ÁSZ jelentésében összesen 105 javaslatot tett, amelyek zöme a közpénzek átláthatóbb felhasználását sürgeti. Az, hogy az állam tavalyi gazdálkodása köszönő viszonyban sem volt a költségvetési törvényben meghatározottakkal, jól mutatja, hogy az ÁSZ kimutatása értelmében a hiány növekedése az eredetileg tervezetthez képest majdnem 40 százalékos volt. A büdzsét többek között a növekvő államadósság kamatterhei borították fel, kamatokra ugyanis az előre jelzettnél lényegesen többet kellett fordítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.