Az ÁSZ javasolja a pénzügyminiszternek jó néhány tranzakció esetében a hibák kivizsgálását, sőt a személyi felelősségre vonást is a Bábolna Zrt. szükségtelen végelszámolása miatti kifizetésekért. Az ÁSZ honlapján olvasható részletes jelentés kiemeli, hogy a privatizációs szervezet „az aktuális vagyonpolitikai irányelvekben megfogalmazott követelmények szerint látta el a hozzárendelt vagyonnal kapcsolatos tevékenységét”. Megállapította: az eredménytelen reorganizáció, az ellentmondásos döntések, a számonkérés és a folyamatkövetés hiánya növelte a veszteségeket. Az ÁPV szerint ez nem tartozott a 2006. évi tevékenységükhöz. Az ÁSZ azonban felelősségre vonást kezdeményez.
*
Az ÁSZ kifogásai között található a Mol 10 százalékának eladása során elkövetett szakmai hiba, amely szerintük mintegy ötmilliárd forintos privatizációsbevétel-csökkenést okozott. Az ÁSZ kifogásolta azt is, hogy a privatizációs szervezet a Mahart Szabadkikötő Zrt. tulajdonában lévő csepeli kikötő működtetését adta el a kikötő koncesszióba adása helyett.
Az ÁSZ a tavalyi költségvetés végrehajtását is ellenőrizte, és ezzel kapcsolatban számos hiányosságot tárt fel. A számvevők megállapításai szerint a 2006. évi költségvetési törvényjavaslat nem tükrözte a valós pénzügyi folyamatokat. A múlt évre tervezett és a parlament által elfogadott hiány 1580,6 milliárd forint volt, ezzel szemben a valós deficit 616,4 milliárd forinttal magasabb, 2199 milliárd forint lett, ami óriási mértékű túlköltekezést jelez. Az ÁSZ jelentésében összesen 105 javaslatot tett, amelyek zöme a közpénzek átláthatóbb felhasználását sürgeti. Az, hogy az állam tavalyi gazdálkodása köszönő viszonyban sem volt a költségvetési törvényben meghatározottakkal, jól mutatja, hogy az ÁSZ kimutatása értelmében a hiány növekedése az eredetileg tervezetthez képest majdnem 40 százalékos volt. A büdzsét többek között a növekvő államadósság kamatterhei borították fel, kamatokra ugyanis az előre jelzettnél lényegesen többet kellett fordítani.
Rátámadt a kalauzra egy férfi