A dioxin veszélyének kiértékelése mintha a tőzsdei árfolyamhoz hasonlóan ingadozna. Íme, a legnépszerűbb francia internetes magazin 1999. júniusi híre, amely e cím alatt olvasható: A dioxinválság meggyengíti Belgiumot. A hír teljességében: „Dioxint fedeztek fel állati tápszerekben. A belga eredetű termékeket Franciaországba küldték, és belga szárnyasokat tápláltak velük. A termékeket mind Belgiumban, mind Európában visszavonják a piacról. A válság erősen érezteti majd hatását az ország gazdaságára, és ennek eredményeként az egészségügyi és mezőgazdasági miniszter lemond.”
Most pedig lássuk a legfrissebb híreket.
A brit Reuters távirati iroda budapesti jelentésében arról számol be, hogy Magyarországon beszüntették számos élelmiszer árusítását, miután mérgező dioxintartalmú guargumi-szállítmány érkezett Magyarországra. A gumit sűrítőanyagként használják, az élelmiszerek csomagolásán E–412 jelzéssel jelölik. Süth Miklós országos főállatorvos közölte: az adalék Magyarországra Indiából érkezett, Svájcon keresztül. „A cégek nem használhatják guargumikészleteiket élelmiszerekben, állati tápanyagban és gyógyszerekben, ameddig nem bizonyítják, hogy nem tartalmaznak dioxint.”
A vezető svájci lap, a Neue Zürcher Zeitung azzal kezdi cikkét, hogy a svájci Unipektin vállalat nem volt tisztában azzal, hogy dioxinnal szennyezett sűrítőszert exportáltak, és ezért most visszahívják azt. A dioxinos szennyezést a német minőség-ellenőrzésnél fedezték fel. A szennyezési érték jóval az Európában érvényes határérték fölött van. Thurgau kanton fővegyésze elrendelte a guargumikészlet lefoglalását, az Európai Bizottság pedig július 25-én figyelmeztetést adott ki. Vélhetően többtonnányi anyag visszahívásáról van szó. Svájci, német, francia, osztrák, brit, finn, spanyol, magyar, cseh, lengyel, ausztrál, japán és török szállítók kaptak az anyagból. A guargumit szószokban és tejtermékekben is használják sűrítőanyagként. Az Unipektin Indiából szerezte be az állományjavítót. Nagy valószínűséggel még Indiában, valamilyen gombaölővel került a rendkívül mérgező dioxin az élelmiszerláncba. Mivel a guargumi zsírban szegény élelmiszer, ezért nem számít kockázatot jelentő terméknek, és ezért nem vizsgálták meg a dioxintartalmát. Az ugyancsak svájci Tagesanzeiger napilap Terjed Magyarországon a dioxinhisztéria címmel arról ír, hogy Svájc után már Magyarországon is óvnak a hatóságok a veszélytől. Több mint 200 gyártót és 160 000 kereskedőt érint az ügy, jelentette ki Süth Miklós, aki elmondta: a magyar kereskedők a guargumit nem- csak az Unipektintől, de közvetlenül Indiából is beszerezték, és így lehetetlen megítélni, mekkora a valós veszély.
Kétezer tonna szennyezett koncentrátum. Lapzártakor érkezett a távirati iroda híre: a németországi Brandenburg tartományban – három körzetben – kétezer tonna dioxinnal szennyezett guargumit tartalmazó gyümölcskoncentrátumot találtak a hatóságok. Az egészségügyi határértéket a dioxinszennyeződés jóval túllépte, de a német hatóságok tudomása szerint a gyümölcskoncentrátumból kereskedelmi forgalomba egyelőre nem került.
Varga Mihály: A jövő évi költségvetéssel a családokat és a vállalkozásokat is erősítjük