Csak papíron erős a fogyasztóvédelem

2007. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Év végéig áttekintik a fogyasztóvédelmi büntetések, valamint a bírságok rendszerét, és ezentúl nyilvánosságra hozzák a hatóság döntéseit – közölte Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter az Országgyűlés fogyasztóvédelmi eseti bizottságának tegnapi konferenciáján. A tárcavezető szerint az erős és hatékony felügyelet kialakulását szolgálja a szeptember 1-jétől létrejött Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, amelynek létszámát – a korábbi leépítések után – mostantól fokozatosan bővítik. – A hivatali átszervezés csak félsiker, hiszen épp a legnagyobb területet, az élelmiszer-biztonságot hagyták ki az egységes hatóság megalkotásakor, ez a gyakorlat pedig szöges ellentétben áll az európaival – közölte Koszorús László, az eseti bizottság alelnöke. A fideszes szakpolitikus szerint mivel tavaly óta Magyarországon is működik az élelmiszert nyomon követő biztonsági rendszer, érthetetlen, hogy a hatóság a guargumiügy kapcsán miért nem élt az ott található információkkal, miért kért önkéntes jelentkezést az adalékanyagot felhasználó cégektől.
A konferencián Baranovszky György, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége ügyvezető elnöke a civil szervezetek problémáira hívta fel a figyelmet. Úgy látja, az állam továbbra sem érdekelt a számos feladatot átvállaló társadalmi szervezetek fejlődésében, így a kiszámíthatatlan, utólagos finanszírozás, az előnytelen pályázati rendszer már évek óta sújtja a civileket. Emiatt mindennaposak a finanszírozási gondokból fakadó működési gondok, ami a békéltető testületekre is jellemző, holott egyedi fogyasztói panaszok esetén azok helyettesítik a bírósági eljárást. Az elnök bírálta a kabinet azon hozzáállását is, hogy nem mernek lépni a békéltető testületek önállóságának megteremtése, valamint a fogyasztóvédelem minden területét magába foglaló intézményrendszer kialakítása érdekében. Mint mondta, jelenleg ahány terület (piacfelügyelet, közüzemi vagy pénzügyi szolgáltatások, élelmiszerek, hírközlés), anynyi feléjük rendelt minisztérium van. – Mindaddig, amíg a felelős személyek csak szavakban ismerik el, hogy a magyarországi fogyasztók kiszolgáltatottak, a rendszer nem fog működni – közölte. Az eseti bizottság a következő hetekben elkészíti jelentését, amelyben javaslatokat fogalmaznak meg a civilek és a hatóságok munkájáról, valamint a békéltető testületekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.