Gyurcsány az EU-t is becsapta

Az Európai Bizottság (EB) érdeklődésünkre közölte: nem szerepelt az EB által a schengeni határövezethez csatlakozást elősegítő döntésben az a terv, hogy a kormány 3 vízágyút vásárol. A kabinetnek az unió számára vissza kell fizetnie a 315 millió forintos vételárat.

2007. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)
Az üzlet időzítése pedig tökéletesnek tűnt: az Európai Unió hivatalos szabadságát töltötte, amikor a rendőrség Izraelből három, vadonatúj, nagy teljesítményű Mercedes–Benz 3341 Actros típusú, tömegoszlatásra gyártott vízágyút vásárolt a schengeni alapból. A schengeni alap szerződéseinek lekötését a Bajnai Gordon vezetésével működő Nemzeti Fejlesztési Ügynökség koordinálja, és az így kapott források Brüsszel szerint azt a célt szolgálják, hogy Magyarország határidőre felkészülhessen az európai határövezethez való csatlakozásra.
Az ellenzék az új vízágyúk beszerzését indokolatlannak tartotta, a kormányoldal viszont szükségesnek a közrend fenntartása érdekében.
A schengeni alapot viszont nem tömegoszlató eszközök megvételére találták ki, hanem arra, hogy a határőrség és a rendőrség eszközeinek, informatikai felszereltségének javításával segítsék elő Magyarország csatlakozását a közös európai határövezethez. Keleti György, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának szocialista alelnöke azzal érvelt, hogy a közrend fenntartására megbízható eszközöket kell vásárolni. Azt is elmondta, hogy nyilván volt lehetőség az uniós támogatások felhasználására, hiszen az Európai Unió szigorúan ellenőrzi a forrásainak elköltését.
*
Lapunk szeptember 10-én – miután az Európai Bizottság már teljes aktivitásába kezdett – azzal a kérdéssel fordult Franco Frattini alelnök, az igazságügyért, szabadságjogokért és biztonsági kérdésekért felelős biztos irodájához, vajon a tömegoszlató csúcstechnológiát képező vízágyúk vásárlását – ráadásul egy nem uniós országból – rendben lévőnek találja-e.
Riccardo Mosca, Frattini alelnök szóvivője a vásárlásról további információkat kért, majd szeptember 13-án késő este írásban adta meg válaszát, amely szerint a három vízágyú megvásárlására vonatkozó terv nem szerepel az Európai Bizottságnak a schengeni csatlakozást elősegítő pénzügyi hozzájárulási alapjáról szóló, 2006. december 20-i döntésében.
Az Európai Bizottság válasza egyértelművé teszi, hogy a támogatásban részesülő tagállam felelős annak a szerződés szerinti elköltéséért. A kormánynak az unióból kapott összegből a kiadásokat részletező jelentését – amelyben igazolja a kiadások szükségességét – 2008. június 30-ig be kell nyújtania a bizottságnak. A testület ezt követően hat hónapon belül a tagállammal közli, hogy a tételek közül melyeket ismer el. Az Európai Bizottság – szögezi le Mosca válaszában – minden olyan kiadást visszakövetel, amely nem indokolható.
Az Európai Bizottság ezenkívül valamennyi, az alapból részesedő tagállamban a kiadásokat a helyszínen ellenőrzi.
A bizottsági szóvivővel folytatott beszélgetésben szó esett arról is, hogy az ügyben éppen az a bizottsági alelnök az illetékes, aki igen határozottan hívta fel a magyar kormányt a múlt őszi események idején a rendőrség által elkövetett törvénytelenségre, mint például a gumilövedékek használatára és a rendőrök azonosító szám nélküli bevetésére.
Tegnap a Magyar Nemzet által megkérdezett egyik uniós tisztségviselő a most napvilágra került botrányos üggyel kapcsolatban megjegyezte, hogy tekintettel a magyarok igencsak negatív, illetőleg kétkedő viszonyára az Európai Unióval szemben, a lakosság körében nyilván nem fokozta Brüszszel népszerűségét a budapesti kormány azon hazug állítása, amely szerint az Európai Unió támogatja a tavaly oly brutálisan fellépő rendőrség felszerelésének további erősítését.
Felmerül nyilván az a kérdés is, vajon rendben működik-e az Európai Unió „visszacsatolási mechanizmusa” Magyarország esetében, azaz megkapja-e a szükséges tájékoztatásokat az unió Budapestről azzal kapcsolatban, hogy milyen módon költi el a magyar kormány az uniós polgárok adóeuróit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.