Véget akarunk vetni annak, hogy egyesek az adóelkerülés érdekében trükkökkel éljenek – mondta tegnap a miniszterelnök, miután a feketegazdaság elleni lépésekről tárgyalt a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH), az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, illetve az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség vezetőivel.
Gyurcsány Ferenc hétfőn ismertette a kormány előtt álló feladatokat ezúttal szám szerint 48 pontba szedő listáját, amelynek egyik kiemelkedő területe a feketegazdaság visszaszorítása, illetve kifehérítése. Mint a tegnapi tájékoztató alkalmával ismertette, óvatos becslések szerint hazánkban a gazdaság 18 százalékát teszi ki a feketeszektor, ami jóval magasabb a cseh aránynál (hét százalék), illetve a szlovénnál is (15 százalék). Hozzátette, ebből két-három százalékos csökkenést várnak az új lépésektől, amelyek így néhány száz millió forintot hoznak a költségvetésnek. Ezt az összeget az oktatás és a kultúra megújítására, valamint az adóterhek csökkentésére szánják.
A konkrét elképzelések között szerepel, hogy ezentúl ha az APEH szabálytalanságot észlel egy vállalkozásnál, s bebizonyosodik a be nem jelentett foglalkoztatás ténye, akkor annak idejére, de legalább három hónapra visszamenőlegesen az adóhivatal becsléssel állapíthassa meg, mekkora tartozást kell kiegyenlítenie a költségvetéshez. Továbbá egy építkezés során az eddigi módszer helyett – vagyis hogy csak a benyújtott számlák alapján vizsgálódnak – az APEH az anyagköltség elemzésére is jogosult legyen. Emellett az adóhivatal vizsgálni fog olyan cégeket is, amelyek a kockázatelemzés után fiktív vállalkozásnak tűnnek. Ha valóban erről van szó, az APEH törölheti majd az adószámot visszamenőlegesen is. Ha új társaság alakul, azt a hivatal 90 napig szemmel tartja, hogy tényleges tevékenységet folytat-e. – Minden ellenőrzést követni fog egy második. Minden második ellenőrzést követni fog egy harmadik – hangsúlyozta a kormányfő.
– Világos, hogy mi az a három lépés, amit meg kellene tenni a feketegazdaság visszaszorítása érdekében. Ez pedig a bürokrácia és a korrupció visszaszorításán túl az adóemelések elkerülésére és az adócsökkentésre helyezi a hangsúlyt – reagált Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője a kormányfő elképzeléseire. Szerinte a kabinet csak szavakkal harcol a feketegazdaság ellen, amit az is jelez, hogy hosszú ideje semmiféle érdemi eredményt nem sikerült elérni e területen.
Szijjártó Péter: Brüsszel nagyon rossz irányba megy
