liberation.fr
Nicolas Sarkozy budapesti látogatásáról Magyarországon Sarkozy félig a Kelet embere címen megjelent tudósításában a balliberális francia lap kiemeli, hogy az elnök egyrészt nem nagyon „ömlengett” magyar származásáról, és szükségesnek tartotta, hogy elődje, Chirac elnök egykori kijelentésétől (amely az amerikaiak iraki invázióját támogatni siető kelet-európai vezetőknek szemükre hányta, hogy jó alkalmat halasztottak el a hallgatásra) távolságot tartson, amikor kijelentette: a jogaikban és kötelezettségeikben csak egyenjogú nemzetek léteznek. A lap szerint szokatlan módon találkozott az ellenzék vezetőjével, „az ultrakonzervatív Orbán Viktorral, akinek politikai alakzata a szélsőjobboldallal lép szövetségre az önkormányzatokban”.
Le Monde.fr
A vezető francia lap igen rövid jelentésében azt emeli ki, hogy Sarkozy „támogatja Magyarországot a Nabucco földgázvezeték projektjében”.
REUTERS
A brit hírügynökség budapesti keltezésű tudósítása beszámol a Várban tartott tüntetésről is, amelyen – írja – ötezren vettek részt. Ugyanakkor Gyurcsány nem mutatja jelét annak, hogy helyéről kimozdítható lenne, sőt lelkes támogatóinak kijelentette, „lesz erőnk a rend és a szabadság érdekében harcolni – nem fogunk gyengének és gyávának mutatkozni”.
AFP
Szinte egyedül a nyugati sajtóban a francia hírügynökség budapesti irodájának Simon Zoltán jelzéssel ellátott, a gazdaság állapotáról írt jelentése kiemeli, hogy míg a kormányfő hangsúlyozza a fiskális fegyelmet, éppen „a fiskális fegyelmezetlenség és főként Gyurcsány volt az, aki e kedvezőtlen helyzetbe juttatta Magyarországot”.
*****
A litván hatóságok ki akarják hallgatni Jichak Arad holokauszttörténészt, az izraeli Jad Vasem-múzeum volt igazgatóját arról, hogy a II. világháború során részt vehetett emberiség elleni bűntettekben Litvániában. Aradról kiderült, hogy a szovjet titkosszolgálat tagjaként esetleg részt vett litván ellenállók meggyilkolásában.
Associated Press
Az amerikai hírügynökségnek Sarkozy budapesti látogatásáról írt jelentése kitér arra is, hogy a francia elnök hangsúlyozta: míg országa támogatja a kisebbségek egyéni jogait, „a kollektív jogokat illetően pozíciónk mérsékeltebb”.
TV5
Michele Alliot-Maria francia belügyminiszter asszony a helyszínre sietve élesen elítélte a biztonsági szervek egyik korzikai laktanyája ellen végrehajtott rakétatámadást. Szombaton a korzikai autonómiáért küzdő két legfontosabb párt felhívást adott közzé, amely követeli a korzikai nép kollektív jogának elismerését – jelentette a francia televíziós állomás.
Magyar Péter lelepleződött - ezt gondolják az emberek a gyalázkodó diszkópolitikusról