Napi sajtószemle

2007. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

LE MATIN
A svájci lap múlt hét vasárnapi számában exkluzív interjú jelent meg a francia börtönbe zárt venezuelai terroristával, Carlosszal, aki megemlítette régi társát, a svájci Bruno Bréguet-t. Bréguet 1995. november 12-én nyom nélkül eltűnt az olasz Ancona és a görögországi Igumenica kikötők között közlekedő kompról. A lap tegnapi számában arról ír, hogy egy, a magyar titkosszolgálatokhoz közel álló személy beszélt Liszkai László magyar újságíróval, akinek elmondta: Bruno Bréguet-t a taszári légitámaszponton egy kihallgatás alkalmából vesztette életét. A lap munkatársa Liszkaival Párizsban a Champs-Elyséées sugárúton lévő egyik kávézóban találkozott. Liszkai a szerzője a párizsi Seuil kiadónál 1992-ben Carlosról megjelent, alaposan dokumentált könyvnek (Carlos a l’abri du rideau de fer, Carlos a vasfüggöny árnyékában). Bréguet-t a kihallgatáson szívszélhűdés érte. A dráma néhány héttel azt követően zajlott le, miután Carlost a CIA elrabolta, mondta Liszkai, aki hosszú időn át a Le Monde és a Le Point politikai hetilap tudósítója volt. A franciául kitűnően beszélő Liszkai azt is elmondta: Bréguet elrablásának hátterében a francia titkosszolgálatok állnak. Liszkai – írja a svájci lap – a hírszerzői szolgálatok kiváló szakértője. Ő volt az első, aki bemutatta, hogy Ilich Ramirez Sanchez (Carlos) és barátnője, Lily Magdalena Kopp, valamint szárnysegédjei – mint Bréguet – éveken át a kelet-európai országok hírszerzésének szolgálatában állt.


lemonde
A vezető francia lap a Nemzetközi Munkahivatal statisztikai kimutatását közli, amely szerint még mindig az amerikaiak a világ legtermelékenyebb munkásai. Őket az írek, valamint a luxemburgiak követik. A statisztikából kiderül az is, hogy 2005 és 2006 között a világon a munkanélküliségi arány 6,4 százalékról 6,3-re csökkent (azaz alacsonyabb a magyarországi munkanélküliségi aránynál – a szerk.). A világon a legtöbben a szolgáltatóiparban dolgoznak (42 százalék), szemben a mezőgazdasággal (a foglalkoztatottak 36,1 százaléka) és az iparral (21,9 százalék).


The Guardian
A baloldali brit lap arról ír, hogy az ENSZ főtitkára megerősítette a tajvani népet körülvevő politikai apartheid falát azzal, hogy ismét elutasították Tajpej kérelmét az ENSZ-tagságra. Már 15 éve, hogy Tajvan előtt bezárja az ajtaját az a szervezet, amelynek alapokmányában az áll, hogy az „nyitva áll valamennyi olyan békeszerető ország előtt, amely elfogadja az alapokmányban rögzített kötelezettségeket. Tajvan a világ 18. legnagyobb gazdasága. A tajvani demokrácia »liberális« és életerősen lüktet”. Egy racionális világban az országnak feltétlenül helye lenne az ENSZ-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.