A mezőgazdasági alapanyagárak világpiaci növekedése miatt mindenütt emelkedik az élelmiszerek fogyasztói ára, amely folyamat Magyarországon is érződik – áll az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) állásfoglalásában. A szakértők által átlagosnak semmiképpen nem ítélt idei évben ugyanakkor hazánkban a mezőgazdasági termékek drágulása kiugróan magas, emiatt a következő hetekben várható rendkívüli áremelkedési átlag 10-15 százalékra tehető a jelenlegi, azaz a szeptemberi árakhoz képest. Az Agrár-Európa Kft. által készített szakértői elemzés alapján a magyar vállalkozásokat tömörítő ÉFOSZ megállapítja: a minden terméket érintő árnövekedés ezután is fennmarad, az élelmiszerek a jövő évtől is tartósan drágulnak. Többet fizetünk majd azokért az élelmiszerekért is, amelyek adalékanyagokkal készülnek, hisz ezek nagy része szintén mezőgazdasági alapanyagból készül.
Az elemzők szerint rendkívüli az árak folyamatos emelkedése. Ez ugyanakkor – mivel az alapanyagok a világpiacon is többe kerülnek – nem egy időben jelentkezik nálunk: az elsődleges mezőgazdasági termékfeldolgozóknál (például malomipar, takarmánygyártás, növényolajgyártás) gyorsabban, míg például a húsfeldolgozóknál néhány hónappal később következik be majd a drágulás. Így a lakosságnak is eltérő ütemben, de az eddiginél biztosan több pénzt kell majd a jövőben kiadniuk vásárlásaik során. E folyamatoknak az élelmiszer-feldolgozók ugyanakkor nem előidézői, hanem elszenvedői – hangsúlyozza az ÉFOSZ. Az áremelkedések mértékét ráadásul a kereskedelmi láncok üzletpolitikája is befolyásolja.
– Mindenki a legolcsóbb akar lenni, s a láncok már eddig is nagyon alacsonyan tartották a beszerzési árakat. Ám amikor ilyen mértékben növekednek a költségek, sem az élelmiszeriparral, sem a mezőgazdasági szektorral nem lehet azt tovább lenyeletni – mondta lapunknak Fórián Zoltán, az Agrár-Európa Kft. üzletág-igazgatója. A szakértő úgy véli, ebből a krízishelyzetből üdvös lenne, ha a kereskedők is kivennék a részüket, legalább oly módon, hogy a beszállítókkal történő tárgyalások során engedik érvényesülni a költségemelkedést. A szakértő nem kívánta részletezni, mely élelmiszercsoportok pontosan milyen mértékben drágulnak majd. A fogyasztók mindenesetre biztosan megérzik majd az áremeléseket – summázta.
Az egyre magasabb takarmány- és energiaárak miatt az egész kontinensen még többe kerül majd a csökkenő mennyiségű baromfi és a tojás, valamint a sertéshús. Az élelmiszer-ipari célú búzafelvásárlások nehézkessége miatt valós indokok állnak a malmok és a pékek áremelései mögött is. A zöldség-gyümölcs termés jelentős kiesése miatt nagymértékben nőnek továbbá a tartósítóipar alapanyagárai. A szárazság megviselte a napraforgót is, ennek hatása az étolaj- és margarinárakban, emellett a takarmányok árában is jelentkezik. A tavaszi árpa sem úszta meg az aszálykárokat, ami a sörgyártásban érezteti jövőbeni hatását. A kisebb termés miatt ezen kívül biztos, hogy drágább lesz az idei évjáratú bor. A kakaó, a mogyoró, a tej, a liszt drágulása az édességgyártókat is emelésre kényszeríti, míg a cigarettáknál inkább a jövedéki adó további növekedése okoz majd várhatóan decembertől újabb áremelést. A kisebb és drágább gyümölcstermés miatt az idei pálinka is többe fog kerülni.
Deák Dániel szerint látványosan Magyar Péter megrendelése a mai Medián-kutatás is