Győrhöz egészen közel, mindössze néhány kilométerre déli irányban változatos, dimbes-dombos tájon kirándulhatunk: ez a Pannonhalmi-dombság, más néven a Sokoró. A Pannonhalmi kistérség tizennyolc települése szívesen látja a zarándokokat, a csendre vágyókat s azokat az utazókat is, akik a múlt tükrébe pillantva szeretnék jobban megérteni a jelent. A Bakonyalja és a Kisalföld között elhelyezkedő önálló vonulat legegyszerűbben a Nyugat kapujából érhető el, kerékpárosok számára a Fertő tó felől és a Szigetközből is jól megközelíthető. A térség fejlett turistaút-hálózata egész évben jól járható, ám ősszel különösen szép, hosszabb-rövidebb túrákra és kényelmes sétákra egyaránt lehetőséget ad.
A dombvonulatok között futó völgyekben a Rábáig lefutó lankákon falvak és hegyközségek, betelepült szőlőhegyek fogadnak. Annak a népi építészeti stílusnak, amelyet a néprajz önálló kisalföldi házvidékként különít el, legszebb példáit épp a Sokoró vidékén lelhetjük meg. Ezek a házak és a hozzá tartozó porták a XVII. századtól adtak otthont a születésnek és a halálnak (például Tényőn, Tápon, Győrújbaráton, Pannonhalmán). Mai nyomai néhány pillanatra biztosan távol repítenek korunktól.
Pannonhalma a magyarok „világöröksége”, amely ablakként szolgál Isten valóságára és az egyetemes emberi kultúra értékeire. Egyik kiemelkedően becses emlékhelye a magyar történelemnek, honi bölcsője a kereszténységnek a bencés monostor Szent Márton-hegyén. Belseje ráadásul különleges látnivalót rejt magában: a néphagyomány szerint a hegy gyomrába vájt, nagy kiterjedésű pincerendszer ezeréves múltra tekint vissza. A föld alatti járatokban ma is boroshordók szunnyadnak, ezek tizenhárom „utcában”, fél kilométer hosszan sorakoznak egymás mellett. S mint mondják, a bor ott a legfinomabb, ahol megszületik. Jellegzetesen zamatos, kellemes illatúak a táj tipikus fehérborai, mint a rajnai rizling, a sauvignon blanc és a fűszeres tramini, de a tradicionális olaszrizling, az ezerjó, a sárfehér is szerepelt pannonhalmi kóstolóprogramunkban.
Műemlékek egész sorát találjuk a patinás Győrben is, amely barokk hangulatával ejt rabul. A Bécs és Budapest között félúton fekvő, sokszínű városban megannyi építészeti remek és múzeum kínál alkalmat a kikapcsolódásra. A folyók városa, a rómaiak Arrabonája, a közel ezeréves püspöki székhely ma a találkozások hazája, ahol a művészetek barátai egész évben vonzó programokra lelnek.
A jellegzetes sarokerkélyek, a történelmi belvárosban lévő szűk közök és az ódon utcákban (amelyek jó része az elmúlt években sétálóutcává fejlődött) meghúzódó kávéházak, éttermek, panziók, valamint a méltán híres győri vendéglátás is csábító hátteret ad a barangoláshoz. A káptalandombon álló bazilika és püspökvár a nyugat-magyarországi kereszténység szimbóluma, ide zarándokolnak el hívők ezrei.
A térséget járva számos magyar konyhát méltató vendéglőben csillapíthatja éhségét az utazó. Mi mégis egyet ajánlunk meleg szívvel, jóllakottan. A győri Zöldfa az a fajta családi étterem, ahol a betérő számára a polgári értékrend és a ház kissé avítt, az 1967-es nyitás óta alig változott, szocreál berendezés adja a sajátos atmoszférát. Erős „középárfolyamon” viszont olyan szíveslátást, lélekkel komponált, házias magyar ízeket kapunk cserébe, amit csak otthon, nagyanyánk konyhájában érezhettünk valaha.
A házias konyha remeke feledhetetlen, a személyzet pedig figyelmes, afféle szigorúan nevelt, kihalófélben lévő kasztja a mai vendéglőstársadalomnak. Nem véletlen, hogy ide jár enni és szűk körben ünnepelni a győri sportvilág és a helyi polgárság krémje.
Információ. Zöldfa étterem: Győr, Hunyadi u. 2. Turisták fogadása a pannonhalmi bencés főapátságban november 11-ig: keddtől vasárnapig 9–16 óráig. November 12-től március 20-ig: 10–15 óráig. Belépőjegy felnőtteknek 1700 forint, diákoknak, nyugdíjasoknak 800 forint.
Gulyás Gergely: Újabb hat hónappal meghosszabbítják a lakossági kamatstopot