Romlott a helyzet a hazai szállásadóknál: a szobák kihasználtsága az év első kilenc hónapjában tavalyhoz képest hét százalékkal csökkent – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal tegnapi jelentéséből. A fővárosi szállodáknál a pangás a bevételeken is látszik: január óta az egy szobára jutó nettó érték 15 százalékot zuhant. Míg Magyarországon a turizmus forgalmában visszaesést tapasztalunk, addig valamennyi környező országban dübörög az idegenforgalom – reagált a statisztikákra Bánki Erik, a parlament turisztikai bizottságának fideszes elnöke.
Ujhelyi István, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium államtitkára tegnap közölte: ha az idén és jövőre a turizmusfejlesztésre szánt 155 milliárd forint uniós támogatás nem hozza meg a várt eredményeket, akkor a következő időszakban a kormány más területekre csoportosíthatja át a forrásokat. Ennek kapcsán Bánki Erik megjegyezte: a következő hét évben a turizmusra szánt brüsszeli pénzek összege az ígéretekhez képest már így is karcsúsodott, a korábban kilátásba helyezett 324 milliárdról 300 milliárd forintra.
Az egészségturizmus terén is több kedvezőtlen kormányzati intézkedés történt – jelentette ki Bánki Erik. A gyógyfürdőkezelések egészségpénztári támogatása ugyanis folyamatosan csökken, ami egyre nehezebb helyzetbe hozza a fürdőket. A politikus szerint az állami hozzájárulás mértékét meghatározó miniszteri rendeletet több éve nem módosították, majd tavasszal megjelent az új szabályozás, de még a tervezettnél is kedvezőtlenebb számokkal. Legjobban a két leggyakoribb kezelés: a gyógyvizes medence használata és a gyógymasszázs támogatása csökkent, amelyek viszont a gyógyfürdők bevételének jelentős hányadát teszik ki. Az egészségügyi tárca az utóbbi években nem tett eleget a jogszabályi előírásoknak, és az előírt ártárgyalásokat sem folytatta le, így még tavaly is a 2003-as árak voltak érvényben – emlékeztette lapunkat a bizottság elnöke. Mivel a 2006-os egyeztetés sem volt eredményes, a jelenleg megállapított hozzájárulás messze a kereskedelmi árak alatt marad. Mindezek mellett június óta személyijövedelemadó-köteles az egészségpénztárakon keresztül igénybe vehető rekreációs üdülés, valamint a természetgyógyászati szolgáltatás is. Mindezek látszanak a turisztikai mutatókon – közölte a bizottság elnöke.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő