Az Origo című internetes újság körkérdést intézett az összes minisztériumhoz, azt tudakolva: mikor, milyen pályázaton és mekkora összeggel támogatták Gyárfás Tamás St. Plusz Kft. nevű médiavállalkozását. Az Origo azután kezdett érdeklődni, hogy a HVG-nek adott interjújában Topolánszky Ákos korábbi kábítószerügyi helyettes államtitkár azt mondta: Gyárfás levélben reklamált Gyurcsány Ferenc akkori sportminiszternél amiatt, mert nem nyert egy pályázaton. A válaszokból kiderült: Gyárfás jól járt azzal, hogy mindenhol „elismerték szakmailag”. Hét esztendő alatt – ebbe beletartozik a Fidesz-kormány utolsó másfél éve is – ugyanis 484,5 millió forintot utaltak át neki a kormányszervek.
*
A támogatások sokfélék voltak. Szerepelt köztük olyan megoldás is, hogy több millió forint értékben rendeltek az St. Plusz Kft. által kiadott Sport évkönyvből. De a támogatás egyik formája volt az is, hogy a Nap-keltében egykor volt Fő a város! című Budapest-rovat kapcsán „számos gazdasági megállapodás született” a Fővárosi Gázművekkel, a Fővárosi Vízművekkel és a Fővárosi Közterület-fenntartóval. Gyárfás legalábbis így indokolt, miután a HVG október 8-án megírta: a főváros tulajdonában álló cégek fizettek a nap-keltés beszélgetésekért.
A tárcák sem voltak szűkmarkúak. Az Origo megfogalmazása szerint „az volt a ritka, ha egy minisztérium pályázatán nem szerepelt sikeresen az St. Plusz Kft.” A cég által elnyert pályázatok legnagyobb egyösszegű értéke 25 millió forint volt, erre Gyárfás Tamásnak legalább háromszor sikerült szert tennie. Amióta az SZDSZ adja a környezetvédelmi minisztert, csak ettől a tárcától 88 milliót kaszált a producer. Többek között olyan megbízások teljesítéséért, mint például „a minisztérium törekvéseinek népszerűsítése”. Vagy az oktatási minisztériumtól ezért: „támogatás a Nap-kelte című műsor oktatási vonatkozású műsorelemei elkészítéséhez és adásba helyezéséhez”. Ez a megbízás is hozott 25 milliót a konyhára. Volt olyan állami juttatás is – ez már az egészségügyi tárcához köthető –, amelyért cserébe a Nap-kelte vállalja, hogy „elősegíti az (…) egészségügyi és szociális területen végzett tevékenység népszerűsítését, közismertsége szintjének növelését”.
„Persze, hogy pályázunk, és ha nyerünk, akkor nagyon boldogok vagyunk” – reagált Gyárfás az Origónak. Közölte: „Van egy emberünk, akinek az a dolga, hogy pályázzunk. Ez csak nem bűn?”
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
