Csalódás éve a turizmusban

Egy félreértelmezhető jogszabály miatt törölt harmincnál több utazási irodát a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal, mire a hivatalt felügyelő gazdasági tárcának fogalmazták meg sérelmeiket az utaztatók. Nyár végére kiderült: az idei év csalódás az irodák számára, mert a pénztelenség miatt legkeresettebbek az olcsó, fapados utak voltak, amibe néhány vállalkozás bele is bukott.

2007. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utasvédelmi céllal vagyoni biztosíték elhelyezésére kötelezi az utazási irodákat a működésüket szabályozó kormányrendelet, hogy ha netán csődbe megy a telített piacon versengő valamelyik vállalkozás, ebből kártalanítsák a pórul járt ügyfeleket. Arra az esetre viszont, amikor magyar iroda külföldről külföldre közvetít turistákat, tehát nem tartozik közvetlen felelősséggel az utasok felé, mert nem velük, hanem a partnerirodákkal áll kapcsolatban, a rendelet szövege félreérthető. Így esett, hogy – az ágazatot felügyelő szakállamtitkárság egyetértésével – néhány közvetítő cég idén nem tett eleget vagyoni kötelezettségének. Erre bírság vagy figyelmeztetés helyett a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal saját hatáskörben törölte őket a hatósági nyilvántartásból, ami az amúgy szabályosan működő irodáknak vállalkozásuk kényszerű megszüntetését, egyúttal a szakma felháborodását vonta maga után.
Úgy tűnik – fogalmaz a gazdasági tárcának címzett levelében a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) –, hogy a minisztérium nem azonos mércével mér, mert amíg a magyar kisvállalkozások esetében jelentéktelen, menthető hibák miatt a legdurvább szankciót alkalmazza, addig a tőkeerős külföldi befektetők kirívóan súlyos szabálytalanságai esetén sem vonja meg az állami támogatást. Sőt a kormány többek között a turisztikai vállalkozások által befizetett adókból nyújt sok száz millió forintos támogatást az elemi magyar szabályokat figyelmen kívül hagyó külföldi befektetőknek – véli a MUISZ. A szövetség szerint az eljárás azért is felháborító, mert az engedély nélküli feketézőket nem, csak a legális utazási irodákat sújtják az intézkedések. Talán nem kellene a vállalkozások amúgy is jelentős adózási és egyéb terheit ilyen méltánytalan, gazdaságellenes és indokolatlan intézkedésekkel súlyosbítani – fogalmaz a szövetség.
Eközben a turisztikai főszezon befejeztével számos felmérés látott napvilágot, melyből úgy tűnik, már nem olyan jó üzlet az utaztatás. – 2007-ben érezni lehetett a gazdasági válság hatását az emberek pénztárcájára – summázta a helyzetet Nagy Gábor, az egyik független utazási portál vezetője. Emiatt egyre több olcsó, „last minute” út és fokozódó verseny volt jellemző a magyar turisztikai piacon, amibe néhány iroda bele is bukott. A cégek ugyanis egymást alullicitálva igyekeztek elnyerni a turisták kegyeit, s ebbe a konkurenciaharcba olyan irodák is belekényszerültek, amelyek korábban nem vettek részt az árversenyben. Ez játszhatott szerepet a nemrég csődbe ment Bella Tours kudarcában is, amely más irodákhoz hasonlóan önköltségi ár alatt próbálta értékesíteni az egyébként is olcsó utakat, holott ez hoszszú távon pénzügyi lehetetlenség. – A csalódás éve az idei – jelentette ki a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.