Tegnap délután kettő órakor Szombathely közelében két autó ütközött frontálisan; az egyik árokba borult és kigyulladt, de vezetője ki tudott menekülni az autóból. A másik kocsi három utasának egyike viszont bent szorult. A balesetet látva azonnal megállt autójával Kapiller Zoltán állatorvos. A látványon túl az volt számára a legmegdöbbentőbb, hogy a tűzoltókra, a mentőkre és a rendőrökre is egy teljes órán keresztül várni kellett. – Az egyik autó az árokba borult, kigyulladt, majd felrobbant. Ennek a kocsinak a vezetője súlyosan megsérült, de túlélte az esetet. A másik, úton maradt autóba viszont beszorult egy fiatal férfi, aki sokkot kapott – mondta el lapunknak Kapiller Zoltán. Ő ugyan állatorvos, de azt pontosan tudja: a sokkos állapot, főleg, ha súlyos, akár halálos is lehet. Ha viszont a sérültet gyorsan ellátják infúzióval, vagyis a beteg keringését stabilizálják, akkor a legkritikusabb szakaszon túleshet és életben maradhat.
Nem ez történt. Noha a baleset helyszínétől Szombathely autóval is mindössze 15–20 percnyire fekszik, a mentő a szerencsétlenség után csak egy órával (!) érkezett meg. Ez a késés végül a fiatal férfi életébe került. – Mire a mentősök odaértek, addigra a férfi már meghalt – mondta Kapiller Zoltán. A tragédia áldozatának autójában egyébként – Kapiller elmondása szerint – még ketten szenvedtek súlyos mellkasi sérüléseket. A gyors segítségre tehát nekik is szükségük lett volna.
Szombathelyen egyébként a mentőhelikopter-állomás mellett – néhány hónapja – új traumatológiai osztályt is létesítettek. Kapiller Zoltán ezért érthetetlennek tartja, hogyan késhetett ennyit a segítség. – Tudom, hogy az orvosok is, a mentők is mindent megtesznek, amit a hivatásuk megkövetel. Több esetről is tudok, hogy a segítség nem érkezett, mert nem tudott megérkezni időben. Ezért elsősorban azok a felelősek, akik nem biztosítják a megfelelő működés feltételeit – fakadt ki Kapiller.
A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletese, Kiss Péter arról számolt be, hogy a tűzoltósághoz a jelzés fél háromkor érkezett Sárvárra, ami után az autó 14 óra 54 perckor érkezett a helyszínre, Jánosházára. Az egyik autó kiégett, a másikban pedig egy állampolgár életét vesztette, míg ketten súlyosan megsérültek – mondta.
Az Országos Mentőszolgálat szóvivője tudatta, a rohamkocsi 15 óra 3 perckor indult el a baleset helyszínére, és a kiérkezés ideje harminckét perc volt, bár ez ideális esetben tizenöt perc. Ám a legközelebbi celldömölki és sárvári mentőautók foglaltak voltak ezért csak távolabbról indulhatott kocsi – mondta Győrfi Pál. A szóvivő kifejtette, hogy a celldömölki állomás kettő, míg a sárvári egy mentőautóval rendelkezik, de a baleset helyszínétől nem messze, Tüskeváron most épül egy állomás, amely javíthat a jövőben a térség ellátásán.
Magyar helikopterek sietnek eloltani az albániai tüzet
