Egyeztettek a törvénytervezetről

A színházi törvény október elseje óta nyilvánosságra bocsátott koncepciótervezete véleményezésének első felvonását hétfőn tartotta a szakma. Mint arról korábban beszámoltunk, a munkaanyag a színház, a zene, valamint a táncművészet szabályozását, állami és fenntartói támogatását tartalmazza. A Magyar Színházi Társaságnál tartott hétfői egyeztetésen csupán a színházi szakma képviselői vettek részt, ahol megegyező és ellentétes vélemények is elhangzottak.

Molnár Györgyi
2007. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három művészeti, egymással összefüggő, mégis más szabályozást igénylő területet érint a koncepciótervezet, ezért a Magyar Színházi Társaság úgy döntött, hogy a tervezetben szereplő fejezeteket külön tárgyalja. A hétfői megbeszélésen a színházi társaságon kívül a Színházi Dramaturgok Céhe, a Színházi Kritikusok Céhe, a Maszk Országos Színészegyesület, Szabadtéri Színházak Szövetsége, Magyar Látvány-, Díszlet- és Jelmeztervező Művészek Társasága, Alternatív Színházak Szövetsége, a Színházi Dolgozók Szakszervezete valamint a Mozaik Művészegyesület képviselői egyeztették véleményüket. A társaság ügyvezető titkára, Vajda Márta elmondta, a szervezetek a területükhöz tartozó intézményekkel korábban tárgyaltak, így a képviseleti feladatkört valóban ellátták; a megbeszélésen az egyetértések túlsúlyban voltak a kifogásokkal szemben.
A koncepciótervezetben a szakmából adódó sajátos munkajogi szabályok lefektetése, a legfontosabb célok meghatározása, valamint az intézmények finanszírozásának módja, fenntartói támogatása szerepel. Egyetértésben foglalt állást a szakma amellett, hogy megmutatkozott egy politikai akarat, amely a színházművészet szabályozására irányul – mondta az ügyvezető titkár. A speciális színházi munkavégzés meghatározását, sajátos munkajogi értékelését szintén egybehangzóan elfogadták. A törvény végleges összeállításához az Oktatási és Kulturális Minisztériumén (OKM) kívül az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium, illetve a Pénzügyminisztérium munkája is szükséges.
Mivel a munkaanyag kiemelt helyen foglalkozik az intézmények finanszírozásával, fenntartói támogatásával, ezért ebben a kérdésben született a legtöbb ellentétes vélemény. Vajda Márta szerint szerencsésebb volna, ha a meghatározott összeg helyett arányokat, százalékokat határozna meg a törvény. Nehezítő tényező, hogy november 9-ig a társaságnak egy véleményezett anyagot kell átadnia az OKM-nek, s a teljes átgondoláshoz kevésnek tűnik az idő. A kérdésre, hogy egyeztetnek-e még a határidőig, azt válaszolta, hogy feltehetően találkoznak, legalábbis terveik között szerepel még egy tanácskozás a végleges átadást megelőzően.
A most készülő tervezet csupán az első lépcsője a törvénynek. A következő lépcsőfok várhatóan a végrehajtási határozat összeállítása lesz, amelynek szakmai hátterét szintén a szakma biztosítja.
Holnap a zenei és táncos szakmai szervezetek tárgyalnak a tervezetben szereplő kérdésekről. Az eddigi visszajelzések azt mutatják, hogy ezen a két területen a véleményekben várhatóan jóval több lesz a kifogás, mint az egyetértés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.