Három művészeti, egymással összefüggő, mégis más szabályozást igénylő területet érint a koncepciótervezet, ezért a Magyar Színházi Társaság úgy döntött, hogy a tervezetben szereplő fejezeteket külön tárgyalja. A hétfői megbeszélésen a színházi társaságon kívül a Színházi Dramaturgok Céhe, a Színházi Kritikusok Céhe, a Maszk Országos Színészegyesület, Szabadtéri Színházak Szövetsége, Magyar Látvány-, Díszlet- és Jelmeztervező Művészek Társasága, Alternatív Színházak Szövetsége, a Színházi Dolgozók Szakszervezete valamint a Mozaik Művészegyesület képviselői egyeztették véleményüket. A társaság ügyvezető titkára, Vajda Márta elmondta, a szervezetek a területükhöz tartozó intézményekkel korábban tárgyaltak, így a képviseleti feladatkört valóban ellátták; a megbeszélésen az egyetértések túlsúlyban voltak a kifogásokkal szemben.
A koncepciótervezetben a szakmából adódó sajátos munkajogi szabályok lefektetése, a legfontosabb célok meghatározása, valamint az intézmények finanszírozásának módja, fenntartói támogatása szerepel. Egyetértésben foglalt állást a szakma amellett, hogy megmutatkozott egy politikai akarat, amely a színházművészet szabályozására irányul – mondta az ügyvezető titkár. A speciális színházi munkavégzés meghatározását, sajátos munkajogi értékelését szintén egybehangzóan elfogadták. A törvény végleges összeállításához az Oktatási és Kulturális Minisztériumén (OKM) kívül az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium, illetve a Pénzügyminisztérium munkája is szükséges.
Mivel a munkaanyag kiemelt helyen foglalkozik az intézmények finanszírozásával, fenntartói támogatásával, ezért ebben a kérdésben született a legtöbb ellentétes vélemény. Vajda Márta szerint szerencsésebb volna, ha a meghatározott összeg helyett arányokat, százalékokat határozna meg a törvény. Nehezítő tényező, hogy november 9-ig a társaságnak egy véleményezett anyagot kell átadnia az OKM-nek, s a teljes átgondoláshoz kevésnek tűnik az idő. A kérdésre, hogy egyeztetnek-e még a határidőig, azt válaszolta, hogy feltehetően találkoznak, legalábbis terveik között szerepel még egy tanácskozás a végleges átadást megelőzően.
A most készülő tervezet csupán az első lépcsője a törvénynek. A következő lépcsőfok várhatóan a végrehajtási határozat összeállítása lesz, amelynek szakmai hátterét szintén a szakma biztosítja.
Holnap a zenei és táncos szakmai szervezetek tárgyalnak a tervezetben szereplő kérdésekről. Az eddigi visszajelzések azt mutatják, hogy ezen a két területen a véleményekben várhatóan jóval több lesz a kifogás, mint az egyetértés.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
