Egyre több a kétes hitel

Egyre több a rossz és kétes minősítésű hitel a bankoknál, azaz a lakosság egyre nehezebben tudja törleszteni adósságait – mutatja a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének legfrissebb jelentése. A felügyelet szerint kritikus időszak következhet a kölcsönök visszafizetésénél, amit főként a reálkeresetek csökkenése, a devizahitelek növekvő aránya és az elbocsátások indokolnak.

Szabó Eszter
2007. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kritikus időszak következhet a bankok hitelezésében – figyelmeztet legújabb jelentésében a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF). A szervezet szerint az elmúlt fél évben a vállalati és a lakossági kölcsönöknél is növekedett a kockázat, s ennek hátterében a reálkeresetek visszaesése, a foglalkoztatás csökkenése és a tömegével megszűnő vállalatok állnak. A PSZÁF úgy véli, a hitelezésben a magyar gazdaság igen alacsony növekedése miatt is fokozott óvatosság szükséges. Komoly veszélyforrásként értékeli a felügyelet ezenkívül azt, hogy az elmúlt egy évben a forint erősödése nyomán ugyan csökkentek a devizahitelek törlesztőrészletei, ám a magyar valuta esetleges ismételt gyengülése nagymértékben ronthat a devizaadósok helyzetén. A forint leértékelése a háztartások jelentős részét érintené hátrányosan, hiszen a szervezet kimutatása szerint a devizahitelek aránya az elmúlt években lendületesen növekedett, s a teljes adósságállományon belül az idén júniusra elérte az 56 százalékot.
A kölcsönök visszafizetése a háztartások esetében a legkockázatosabb, de erősen veszélyeztetettek a hazai kisvállalkozások is. Ez utóbbit a PSZÁF a romló csődhelyzettel, a körbetartozásokkal, a laza fizetési fegyelemmel és a kedvezőtlen foglalkoztatási helyzettel indokolja. A legnagyobb veszélyforrást a kiskereskedelemmel foglalkozó cégeknél és az építőipari vállalkozásoknál látja a felügyelet, amely most már a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari társaságokat is az átlagosnál kockázatosabbnak értékeli.
A hitelek minőségével kapcsolatban a felügyelet rámutat: az elmúlt fél évben emelkedett a rossz és kétes minősítésű tételek aránya, ami ugyancsak a gyenge gazdasági konjunktúrával, a csökkenő reálbérekkel és a növekvő vállalati fizetésképtelenséggel indokolható. Azt, hogy a lakosság egyre nehezebben tudja törleszteni korábban felvett hiteleit, jól mutatja, hogy igen népszerűvé vált a kölcsönök átütemezése. Számos pénzintézet a futamidő meghosszabbítását vagy egy újabb hitelkonstrukciót ajánl ügyfeleinek annak érdekében, hogy a havi törlesztőrészlet nagysága csökkenhessen.
A nehéz gazdasági helyzet a bankokat változatlanul elkerüli, hiszen a hazai pénzintézetek – az elmúlt évekhez hasonlóan – továbbra is kiugró nyereséggel dolgoznak. A PSZÁF kimutatása szerint a magyar bankok pénzügyi helyzete igen stabil, s tőkejövedelmezőségük átlagos szintje jóval meghaladja a 20 százalékot. Az Európai Központi Bank legutóbbi kimutatása szerint ez a legjobb eredménynek számít a 27 tagú Európai Unión belül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.