Esélyteremtés pénz nélkül

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium több hónapja nem finanszírozza az Országos Esélyegyenlőségi Hálózat keretein belül majd minden megyében létrehozott Esélyek Háza működési költségeit, több helyen a szerződéseket sem hoszszabbították meg. Az országszerte 18 helyen működő szervezet lenne az egyik intézményesített formája a kormány által oly sokat hangoztatott integrációs elvek és az esélyegyenlőség megvalósíthatóságának.

Kiss Anita
2007. 10. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem mindenkinek és nem minden intézménynek jár egyenlő esély 2007-ben – ellentétben azzal, ahogy azt a kormányszlogen hirdeti. Az Országos Esélyegyenlőségi Hálózat keretein belül az ország 18 településén működő Esélyek Háza-rendszernek ugyanis már a hitelességét veszélyezteti, hogy a 2004-ben a Szociális és Munkaügyi Minisztérium által létrehozott szervezet munkatársai jó ideje nem tudják előre meghirdetett programjaikat lebonyolítani.
Lapunkat arról tájékoztatták, hogy a minisztérium több hónapja nem fedezi az irodák költségeit és az ott dolgozók bérét. Ennek okáról a dolgozók nem kaptak hivatalos tájékoztatást, így csak találgatják, mi is lehet a valódi magyarázat. Egyes vélekedések szerint nincsenek törvényileg rögzítve a működési feltételek, csak miniszteri utasítás szintjén, mások a Gyurcsány-féle megszorítócsomag következményének tartják a történteket. Tény ugyanakkor az is, hogy a fenntartó több helyen csak e napokban kötik meg a működéshez szükséges szerződéseket, a hírek szerint már csak négy-öt helyen várat magára a megállapodások meghosszabbítása. A legtöbb helyen csak a munkatársak toleranciája mentette meg a hálózatot.
A győri Esélyek Háza vezetője, Sáhóné Lajkó Zsuzsanna elmondta, hogy bár velük első körben megkötötték a működéshez szükséges szerződést, fizetési elmaradásaik a korábbi időszak miatt mégis vannak. Megerősítette, hogy behajtó kereste fel irodájukat, mert bérleti szerződés híján nem tudtak fizetési kötelezettségüknek eleget tenni, vagyis az irodát fenntartani. Beszámolt arról is, hogy a pénzügyi válságtól a Győr-Moson-Sopron Megyei Társadalom Egyesülési Szövetsége és Győr város önkormányzata mentette meg őket. A minisztérium október 25-én vezetői értekezletet tart, ahol a tervezett témák között az elmúlt időszak problémáit is tárgyalják. – Talán ott választ kapunk a kérdéseinkre – fűzte hozzá.
Munkatársunk szerette volna megtudni a szaktárcának az ügygyel kapcsolatos álláspontját, ám mindmáig nem kaptunk választ kérdéseinkre. Mocsári Ágnes, a minisztérium sajtóreferense arra hivatkozva tért ki a válaszadás elől, hogy ő és az illetékes szakállamtitkár, Rauch Edit sem volt múlt héten a minisztériumban, így e hét elejére ígért tájékoztatást. Kérdéseinkre lapzártáig nem reagáltak.
Az országban jelenleg tizennyolc Esélyek Háza működik azzal a céllal, hogy a hátrányos helyzetűeknak esélyegyenlőség-teremtő programokat bonyolítson le, s ezzel segítse ezeknek a csoportoknak a társadalmi befogadását. Az eredeti elképzelések szerint az Esélyek Háza jelzőrendszerként szolgál az Egyenlő Bánásmód Hatóság számára is, amikor a hátrányos helyzetű embereket diszkrimináció éri.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.