Nem mindenkinek és nem minden intézménynek jár egyenlő esély 2007-ben – ellentétben azzal, ahogy azt a kormányszlogen hirdeti. Az Országos Esélyegyenlőségi Hálózat keretein belül az ország 18 településén működő Esélyek Háza-rendszernek ugyanis már a hitelességét veszélyezteti, hogy a 2004-ben a Szociális és Munkaügyi Minisztérium által létrehozott szervezet munkatársai jó ideje nem tudják előre meghirdetett programjaikat lebonyolítani.
Lapunkat arról tájékoztatták, hogy a minisztérium több hónapja nem fedezi az irodák költségeit és az ott dolgozók bérét. Ennek okáról a dolgozók nem kaptak hivatalos tájékoztatást, így csak találgatják, mi is lehet a valódi magyarázat. Egyes vélekedések szerint nincsenek törvényileg rögzítve a működési feltételek, csak miniszteri utasítás szintjén, mások a Gyurcsány-féle megszorítócsomag következményének tartják a történteket. Tény ugyanakkor az is, hogy a fenntartó több helyen csak e napokban kötik meg a működéshez szükséges szerződéseket, a hírek szerint már csak négy-öt helyen várat magára a megállapodások meghosszabbítása. A legtöbb helyen csak a munkatársak toleranciája mentette meg a hálózatot.
A győri Esélyek Háza vezetője, Sáhóné Lajkó Zsuzsanna elmondta, hogy bár velük első körben megkötötték a működéshez szükséges szerződést, fizetési elmaradásaik a korábbi időszak miatt mégis vannak. Megerősítette, hogy behajtó kereste fel irodájukat, mert bérleti szerződés híján nem tudtak fizetési kötelezettségüknek eleget tenni, vagyis az irodát fenntartani. Beszámolt arról is, hogy a pénzügyi válságtól a Győr-Moson-Sopron Megyei Társadalom Egyesülési Szövetsége és Győr város önkormányzata mentette meg őket. A minisztérium október 25-én vezetői értekezletet tart, ahol a tervezett témák között az elmúlt időszak problémáit is tárgyalják. – Talán ott választ kapunk a kérdéseinkre – fűzte hozzá.
Munkatársunk szerette volna megtudni a szaktárcának az ügygyel kapcsolatos álláspontját, ám mindmáig nem kaptunk választ kérdéseinkre. Mocsári Ágnes, a minisztérium sajtóreferense arra hivatkozva tért ki a válaszadás elől, hogy ő és az illetékes szakállamtitkár, Rauch Edit sem volt múlt héten a minisztériumban, így e hét elejére ígért tájékoztatást. Kérdéseinkre lapzártáig nem reagáltak.
Az országban jelenleg tizennyolc Esélyek Háza működik azzal a céllal, hogy a hátrányos helyzetűeknak esélyegyenlőség-teremtő programokat bonyolítson le, s ezzel segítse ezeknek a csoportoknak a társadalmi befogadását. Az eredeti elképzelések szerint az Esélyek Háza jelzőrendszerként szolgál az Egyenlő Bánásmód Hatóság számára is, amikor a hátrányos helyzetű embereket diszkrimináció éri.
Útinform: az M7-esen most a legjámborabb sofőröknél is elszakadhat a cérna ezekben a pillanatokban
