Félrevezető és rosszul értékelt az a felmérés, melyet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) készített nemrég a hazai beszállítók és a kereskedelmi áruházláncok viszonyáról – jelentette ki lapunknak az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) ügyvezető elnöke, Boródi Attila. Az érdekképviseleti vezető szerint az a GVH-álláspont, miszerint a vállalkozások „nincsenek is annyira kiszolgáltatva a multiknak”, egyszerűen nem igaz. Boródi Attila hangsúlyozta, hogy a válaszadók aránya eleve alig haladta meg a 35 százalékot, a vállalkozók ugyanis nem mertek felelni a kérdezőbiztosoknak, félve a multik megtorlásától. Szerinte a szakértők azt is figyelmen kívül hagyták, hogy a láncok nélkül nincs esélye a kisvállalkozónak a mai piacon, hiába értékesíti áruját egyszerre több kereskedőnek. A multik emiatt kötik ki többek között jogellenesen, hogy szállítójuk más boltoknak már csak kevésbé előnyös feltételekkel árusíthat.
Boródi Attila úgy látja, hogy a félrevezető összegzés a tavaly kormányzati megrendelésre készített Hoffmann-jelentésre is igaz, amely szintén megállapítja, hogy „a baj nem akkora, mint amekkorának tűnik”, amellett, hogy tényszerű pontjai mind azt sugallják: aránytalan a beszállítók és a láncok mai kereskedelmi viszonya. – Ebben a kérdésben nagy a politika felelőssége – jelentette ki az elnök.
A felmérés valóban nagy hallgatással találkozott, s most nem tudjuk, hogyan tovább – ismerte el a GVH szóvivője. Mihálovits András elmondta: máig nem érkezett egyetlen bejelentés sem a kereskedelmi láncok erőfölénnyel való visszaélései miatt, s szándék ugyan van, ám egyelőre a hivatalban sem találják a megoldást. Nem érti ugyanis a GVH, miért nem veszik a bátorságot a beszállítók, hogy – akár a névtelenség lehetősége mellett, vagy érdekképviseleteiken keresztül – véget vessenek kiszolgáltatottságuknak. Egyelőre kétségesnek tartja azt is, hogy a kereskedelmi vagy az agrárpiaci rendtartásról szóló törvényeket módosító esetleges javaslatuk eredményes lenne. Hisz mindkettő felállít jó néhány korlátot, melyeket a mai napig megkerülnek a láncok. A felmérésben felsorolt 81-féle jogcím például, ahogy a kereskedők sarcolják a beszállítókat, tényleg mellbevágó – ismerte el Mihálovits. – Gyanítjuk, hogy a félelem áll a hallgatás mögött – mondta.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő