Feszültség Baszkföldön

2007. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az autonóm baszk rendőrség és a spanyol csendőrség tagjai Baltasar Garzón vizsgálóbíró utasítására csütörtök este letartóztatták a baszk fegyveres szervezet, az ETA politikai szárnyának tekintett szintén függetlenségpárti Batasuna teljes vezetését, összesen 23 személyt. A tartomány biztonsági erői házkutatásokat tartanak a letartóztatottak lakásán, de a Baszkföldi Kommunista Párt (EHAK) székhelyén is. A baszk országrész székhelyén, Vitoriában ezután heves tiltakozások robbantak ki, tömegtüntetésekre is számítani lehet. Baszkföldön azóta gyorsultak fel az események, hogy a tartományi elnök, Juan José Ibarretxe a múlt héten megadta az országrész önrendelkezése ügyében tartandó népszavazás időpontját 2008. október 25-re. A Batasuna vezetője, Joseba Álvarez – akit már kedden letartóztattak – ezután nyilvános állásfoglalást várt a tartomány elnökétől: szerepel-e a népszavazás kérdései között a többi baszk lakosságú terület egyesítése, mert ha igen, pártja biztosan támogatja a kezdeményezést. Bár José Luis Rodríguez Zapatero baloldali spanyol kormányfő október 16-án személyesen találkozik a tartományelnökkel, előre közölte, az állam engedélye nélkül szó sem lehet népszavazásról. Alfonso Guerra, a madridi parlament alkotmányügyi bizottságának vezetője is kijelentette, ha Ibarretxe nem hagy fel a népszavazás előkészítésével, az alkotmány értelmében akár fel is függeszthetik Baszkföld autonómiáját. A konfliktus tetőpontján az északír egységkormány felajánlotta közvetítését a spanyol–baszk konfliktus rendezésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.