Hétszázmilliós teher Pécs nyakán

Immár két esztendeje vár a pénzére az a huszonnyolc alvállalkozó, aki annak idején részt vett a pécsi Expo Center kétmilliárdos, később „rémtörténetté fajult” felépítésében. Mint megtudtuk, a központ nemcsak az építőknek okoz súlyos gondokat, hanem a pécsi önkormányzatnak is: a kivitelezés során többször átalakított sátortetős létesítmény ugyanis évente négyszázmilliós veszteséget termel, ráadásul az építkezésre felvett hitel évi háromszázmilliós tőketörlesztése szintén megterheli az amúgy is hiányos kasszát.

Bóka Máté Ciprián
2007. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A banki kölcsönért a százszázalékos városi tulajdonban lévő Pécsi Városüzemelési és Vagyonkezelő (PVV) Zrt.-nek kellene helyt állnia. A cég közelmúltban kinevezett vezérigazgatója, Varga Péter szerint azonban ekkora kötelezettséget nem vállalhatnak fel, az összeg ugyanis meghaladja a társaság teherbíró képességét, s ha a város nem segít, akkor a városüzemelési feladatokra nem jut majd elegendő pénz.
Mint mondja, ez az esztendő a létesítmény első teljes üzemelési éve, s már látható, hogy a bevételek rendre elmaradtak a tervezettől, a szakkiállításokból, az ingatlan bérbeadásaiból származó bevételek sem teljesültek, ráadásul a központ fenntartási költségei – éppen a sajátos sátortetős szerkezet miatt – nagyon magasak.
Varga Péter hozzátette, a rentábilis működtetés lehetőségeit, a kitörési pontokat szakértők és könyvvizsgáló bevonásával vizsgálják, de immár tudott, hogy a központ számára eredetileg kiosztott expószerep marginalizálódik, ugyanis világszerte csökken a kereslet a hagyományos szakkiállítások iránt.
A vezérigazgató úgy véli, a városvezetésnek el kell döntenie, hogy rendezvényszervezési szempontból szüksége van-e az Expo Centerre, miután Pécsett több önkormányzati intézmény is hasonló feladatot lát el. Szerinte ha nem sikerül orvosolni a bajokat, akkor végső esetben a létesítmény eladása is felmerülhet megoldásként.
A PVV Zrt. amúgy négymilliárdos költségvetésből gazdálkodik – nyereségesen –, s az ez év végén meghirdetendő ingatlanhasznosításokkal és értékesítésekkel együtt akár egymilliárdos bevételhez is juthat.

Részletben vagy egészben? A Pécsi Közlekedési Zrt.-nek a napokban kellene átutalnia az APEH számlájára azt a közel 670 milliót forintot, amelyet a bíróság jogerős határozata szerint a vállalat korábban jogosulatlanul vett fel árkiegészítésként a diákbérletek után. Az önkormányzat részletfizetési kedvezményt kért a hatóságtól, azt azonban a városházán tegnap nem tudták megmondani, sikerrel jártak-e a tárgyalások. Pécs vezetése továbbra is fenntartja azt a szándékát, hogy a Legfelsőbb Bírósághoz fordul jogorvoslatért. Pécset más kár is érte: nemrég félmilliárd forint címzett támogatást vont vissza a kormányzat a településtől, mert egy két évvel ezelőtt elnyert pályázati pénzt nem használtak fel egy tornacsarnok megépítéséhez. Az építmény még a tervek szintjén sem létezik. A szocialista fellegvárnak számító város hiába levelezett a kormánnyal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.