Friss tőke bevonását tervezi a Skála üzletláncba új kínai tulajdonosa, emellett további ingatlanbefektetésekről és a már évtizedek óta ismert kereskedelmi rendszer hagyományok szerinti működtetéséről szólnak a hírek. A kínaiak 2004-ben kerültek közel a magyar gulyáskommunizmus első nyugatias áruházláncához, ekkor kezdte ugyanis felvásárolni egy távol-keleti befektetőcsalád a korábban már a Centrum áruházakat is magába olvasztó lánc boltjait. A Skála névhasználati jogot is megszerző Magyar Jin Wen Kft.-hez országosan ma mintegy tizennyolc üzlet kötődik. Napjaink kínai érdekeltségű Skála-csoportját vidéken tizenhárom, a fővárosban pedig a Nyugati téri Skála Metró, a Luxus Skála, a Campona Skála és a nemrég bontásra ítélt Budai Skála kivételével öt áruház alkotja, összesen kilencvenezer négyzetméteren.
A lapunkhoz eljutott hírek szerint a kínai befektető most azt tervezi, a magyar piacon túl Európa felé is nyit a Skála-arculattal, hogy a már bejáratott név még ismertebbé váljon a régióban. Sőt, elképzeléseik az európai határokon is átnyúlnak: a Skála betörne a kínai piacra, és mint ahogy azt a távirati iroda nemrég hírül adta, üdülőközpontot és lakóparkot építenek majd a sanghaji tengerparton azon szerződés alapján, amelyet a szeptemberi magyar–kínai találkozó alkalmával írtak alá. Információink szerint az a kínai befektető külön kérése volt, hogy a sanghaji beruházásról szóló megállapodást Kínában a magyar miniszterelnök jelenlétében írják alá.
Nem a Skála az egyetlen magyar áruházlánc, amelyet kínai befektetők visznek tovább. A Vas Népe című lap szerint elsejével megszűnt a szombathelyi Domus áruház. A megyeszékhelyen egyébként máig gazdaságosan működő bútorüzlet több mint harminc évig üzemelt, ám a tulajdonos úgy döntött, kiszáll a bútorkereskedelemből, mert az ingatlanforgalmazásban nagyobb üzletet lát. A lap úgy tudja, a szombathelyi Domus áruház új bérlője egy kínai üzletember. A Domus éppoly közismert és a maga piacán egyedülálló volt a rendszerváltás előtt, mint a Skála. Az elmúlt években viszont folyamatosan szűntek meg a lánchoz tartozó üzletek Magyarországon. A legtöbb vidéki nagyvárosban a bútoráruházak helyén mára egy brit hipermarketlánc nyitott üzleteket, hatot pedig – Pécsen, Kecskeméten, Szentesen, Barcson, Kaposváron, Zalaegerszegen – kínai vállalkozóknak adtak bérbe.
Indul a nagy roham. Október vége előtt nem derül ki, mely kínai cégek települnek be hazánkba – tudta meg lapunk Soós Esztertől, az Asia Center üzletfejlesztési igazgatójától. Mint arról korábban hírt adtunk, szeptember elején Kínában írták alá azt az úgynevezett China Brand Trade Center szerződést, amely a kínai áruk koncentrált megjelenését teszi lehetővé Európában.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának