Homály az árampiacon

Piaci áron fogja adni jövőre a Magyar Villamos Művek (MVM) a lakosság és a nagyon kis ipari fogyasztók ellátására létrejövő egyetemes szolgáltatóknak az áramot, de senki nem tudja, hogy ez pontosan mit jelent – már túl azon, hogy biztos áremelést.

Erdősi Csaba
2007. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újratárgyalták az MVM és a magyarországi áramszolgáltató társaságok között eddig érvényben lévő hosszú távú, viszonteladói áramvásárlási szerződéseket. Az eredmény egy olyan keretmegállapodás lett, amely a mennyiségre és az árra vonatkozóan nem tartalmaz konkrétumokat. Gerse Károly, az MVM vezérigazgató-helyettese lapunknak azt mondta, a megállapodásokban azért nem foglalkoztak az árral, mert az Európai Unió versenyszabályai minden hasonló rögzített tarifát burkolt állami támogatásként ítélnek meg. A szolgáltatók így piaci alapon vásárolnak majd áramot, a nagy kérdés csak az, hogy az vajon mihez képest annyi, amennyi. Referenciaértékként elvileg szóba jöhetnének a nagy európai áramtőzsdék, de erről eddig még nem született megállapodás, s a viszonyítás módjáról majd külön jogszabályban határoz a kormány. Hasonlóképpen nyilatkozott lapunknak Boross Norbert, az Elmű és az Émász szóvivője is, hangsúlyozva, hogy a megállapodás bőven tartalmaz még tisztázandó részleteket.
A sok nyitott kérdés ellenére a szolgáltatók és az MVM között formálódó megállapodás mégis nagy előrelépést jelent, mert legalább biztos garanciát nyújt arra, hogy jövőre a lakosság és a kisfogyasztók számára a piaci versenytől legalább részben megóvott egyetemes szolgáltatás által biztosan lesz elegendő áram. A többiek, vagyis a vállalkozások és az intézmények számára marad a verseny. Hogy itt milyen árak alakulnak majd ki, sőt hogy lesz-e egyáltalán elegendő áram a szabad piacon, az október huszonötödikén derül majd ki, amikor az MVM árverésen értékesíti az öszszes le nem kötött kapacitását. A szakemberek és a nagyfogyasztók attól tartanak, hogy a licit akár 40-50 százalékkal is felverheti az árakat.
Az áremelkedés veszélyét már érzi a korábban csak a piaci verseny árcsökkentő hatását ecsetelő kormány is. Felsmann Balázs, a gazdasági tárca államtitkára az MTI-nek azt nyilatkozta, hogy a minisztérium, a Gazdasági Versenyhivatal és a Magyar Energia Hivatal határozottan el fog járni, ha felmerül a gyanú, hogy valamelyik szereplő az ár felhajtására tör.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.