Kormányváltást remél Brüsszel?

Görömbölyi Dávid
2007. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lengyelország az utóbbi években rendszeresen az európai média reflektorfényében találta magát, a vélemények azonban a legritkább esetben voltak pozitívak. Európa fekete báránya – írták nemegyszer az uniós kapcsolatok szakértői, s bár e címke nem minden alap nélkül került a lengyel külpolitika irányítóira, érdemes vetni egy pillantást a részletekre is.
Különösen most, amikor Liszszabonban épp tart az utóbbi évek leginkább várt európai uniós csúcstalálkozója, s az EU jövőjét féltők aggódva várják, vajon gördít-e akadályt a Kaczynski ikrek által vezetett Lengyelország a reformszerződés elé.
Az aggodalom részben az elmúlt két év negatív tapasztalataiból, részben pedig abból a tényből adódik, hogy az unió hatodik legnépesebb tagállamában két nap múlva választások lesznek, s egy esetleges lisszaboni gyengeség, egy túlzott kompromisszum könnyen a kormány bukását eredményezheti.
A lengyel közvélemény ugyanis alapvető kötelességnek érzi a nemzeti érdekek képviseletét, s bár a már említett média leginkább a jelenlegi jobboldali vezetést tartja e makacs európai hozzáállás letéteményesének, az kétségtelen, hogy Lengyelország bármely párt vezetésében kemény tárgyalópartnernek bizonyul majd a választások után is.
Szintén ezt a képet mutatja az utóbbi néhány év története. Akár jobb-, akár baloldali kormányok voltak hivatalban, akár jobb-, akár baloldali államfő ült a varsói elnöki palotában, külkapcsolataikban a lengyelek mindig elvárták az egyenlő, partneri viszonyt. A hét végi választásokat felvezető kampányban nem is szerepelt kiemelt helyen a külpolitika kérdésköre, hiszen a pártok többé-kevésbé egyetértésben kezelik az ország partneri viszonyait.
A kormányzó, konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) valamit valamiért alapon igyekszik bonyolítani mind keleti, mind pedig uniós viszonyait, ezt a hozzáállást azonban az ellenzék pártjai már túlhaladottnak tartják. A legkomolyabb kihívó, a Donald Tusk vezette Polgári Platform (PO) Lengyelország európai szerepvállalását igyekezne konstruktívabbá tenni, anélkül azonban, hogy az a nemzeti érdekek sérülésével járna. A harmadik parlamenti erő, a baloldal egységes választási szövetsége (LiD) pedig a keleti kapcsolatok újraélesztését, felmelegítését szorgalmazza.
Európa természetesen érdeklődve figyeli a fejleményeket, s ha nem is nyíltan, de örülne, ha a két jobboldali vetélytárs közül az Európai Néppárt kötelékébe tartozó PO diadalmaskodna. Abból pedig, hogy az első eredményeket követően milyen koalíciós lehetőségek körvonalazódnak Varsóban, egyelőre megjósolhatatlan, milyen irányokat vehetnek a lengyel külpolitika jövőbeni útjai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.