Meghiúsított magyar egység Kárpátalján

Ukrajnában lezajlott az előre hozott parlamenti választás. Az eredmények ismertek, a problémák szintúgy, hiszen azok országos szinten és Kárpátalján – s elsősorban a magyarság vonatkozásában – továbbra is ugyanazok maradtak: a megosztottság, melyet szemléletesen tükröznek a választás eredményei is.

Székely Gergely
2007. 10. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igaz ugyan, hogy a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) által támogatott Mi Ukrajnánk–Népi Önvédelem-tömörülés lényegesen több szavazatot kapott a magyarok által lakott településeken, mint az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) által favorizált szocialisták, ám a lényegen ez mit sem változtat. Pedig a választási kampány kezdete előtt történtek kísérletek az összefogásra, az egység megteremtésére. A két magyar érdekvédelmi szervezet vezetői már meg is egyeztek abban, hogy a választáson egységesen lépnek fel, ami azt jelentette, hogy az UMDSZ is azt a Mi Ukrajnánk–Népi Önvédelem-tömböt fogja támogatni, amelynek listáján a 99. helyen a KMKSZ elnöke, Kovács Miklós is szerepelt. Ez pedig azt jelentette, hogy az UMDSZ cserbenhagyja volt elnökét, a szocialisták pártlistáján igen előkelő, a 11. helyen induló Tóth Mihályt. Az örökös optimisták azonnal vörösre tapsolták a tenyerüket, abban reménykedve, hogy ha csupán egyetlen alkalomra is, de az évek óta tartó magyar–magyar szembenállás után mégiscsak létrejön az összefogás, és a régió magyarsága ismételten igazolhatja jelentőségét, súlyát, bebizonyítva: Kárpátalja politikai színpadának fontos és meghatározó szereplője. Legalábbis akkor, ha azt a helyzet úgy kívánja. Most pedig ez a helyzet állt elő. A pesszimisták viszont óvatosságra intettek: várjuk ki a végét! És nekik lett igazuk.
Az UMDSZ országos választmányának ülése ugyanis felülbírálta az elnökség előzetes döntését, és az Ukrán Szocialista Párt mellett tette le a voksát. Azaz helyreállt a rend, amire nem kevesen eleve számítottak is. Azok legalábbis, akik sem az elnöki döntést, sem pedig Gajdos István UMDSZ-elnöknek azt a nagyon is egyértelmű ígéretnek tűnő kijelentését, mely szerint a választmány ülése ebben a kérdésben már csupán puszta formalitás lesz, nem vették készpénznek. A történtek ugyanis azokat a kétkedőket igazolták, akik szerint az UMDSZ elnöksége a választmány háta mögé bújva akarta lerázni magáról a felelősséget, pontosabban feloldani azt a lekötelezettséget, amivel feltehetően a Mi Ukrajnánknak tartozik a megyei tanácsba történő bekerüléséért, illetve azokért a töredékszavazatokért, amelyeket az előzetes végeredmény kihirdetése után egy héttel találtak az UMDSZ és a szocialisták számára, amit annak idején több megyei ukrán lap elemzője is fölöttébb furcsának vélt. Ez azonban már a múlt. A jelen pedig, hogy a mintegy két héten át lebegtetett döntésével az elnökség nyugodtan elmondhatta: ők megtették a magukét, de kénytelenek voltak meghajolni a fölöttük álló testület állásfoglalása előtt
Azonban hamar kiderült, hogy a végső döntést valójában nem is a Beregszászon tartott választmányi ülésen hozták meg, hanem Budapesten. Az ukrán szocialisták választás előtti kongresszusán Olekszandr Moroz pártelnök ugyanis egyértelművé tette: Tóth indítására „magyar barátaink a Szocialista Internacionáléból” kérték meg őt, ami egyben azt is jelentette, hogy az MSZP ismét csak beletenyerelt a kárpátaljai magyarság sorsába. Ezzel a lépésével ugyanis nem csupán a magyarság összefogását hiúsította meg, hanem annak esélyét is, hogy a magyarság visszaszerezze az utóbbi években igencsak megkopott rangját és tekintélyét, nem utolsósorban pedig az országos politikában meghatározó szerepet betöltő ukrán pártok elismerését és megbecsülését, ami a jövő szempontjából igazán nem lett volna elhanyagolható. Biztosra vehető ugyanis, hogy a kárpátaljai magyarok közül is sokkal többen mentek volna el szavazni, illetve kevesebben voksoltak volna más pártokra, ha történetesen érdekvédelmi szervezeteik egy cél érdekében mozgósítják őket.
S hogy az MSZP még nyomatékosabbá tegye álláspontját, közvetlenül a választás előtt Ujhelyi István, a párt alelnöke és Vitalij Sibko, az Ukrán Szocialista Párt nemzetközi kérdésekben illetékes titkára Beregszászon egyebek között a kárpátaljai magyarság problémáira is orvoslást kereső együttműködési megállapodást írt alá, ami most, miután a szocialisták nem kerültek be a parlamentbe, valójában nem sokat ér. Ott és akkor azonban nyílt felszólítás volt a táncra, amit nyilvánvalóan nem kevesen a szavazófülkék magányában a voksukkal honoráltak.
Hogy mi lesz a folytatás? Aligha vonhatjuk kétségbe, hogy a KMKSZ parlamenti mandátum nélkül is megőrizte eddigi partnere, a Mi Ukrajnánk bizalmát, és ezzel együtt feltehetően megbecsülését is. Az UMDSZ vezetőinek viszont alapos okuk van eltöprengeni azon, hogy hogyan és kivel tovább, hiszen korábbi szövetségesük, a politika süllyesztőjébe került egyesített szociáldemokraták után most a szocialisták is – legalábbis egy időre – a nagypolitika kulisszái mögé szorultak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.