Napi sajtószemle

2007. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

FT.com
Az európai kormányokat nyilván felzaklató közvélemény-kutatást jelentetett meg a globális brit lap, amely szerint Nagy-Britanniában és a másik négy nagy európai országban a megkérdezettek túlnyomó többsége népszavazáson akar dönteni az uniós reformszerződésről. Németországban a megkérdezettek 76 százaléka referendumot akar.


Herald Tribune
Az amerikai globális lap üzleti melléklete igen rossz hírt közöl azokkal, akik reménykednek az Oroszországot elkerülő Nabucco földgázvezeték megépítésében. A legújabb akadály ugyanis az, hogy a teheráni kaszpi csúcson nem tudtak még mindig megegyezni abban, hogy a „Kaszpi” tó-e vagy tenger. Márpedig a válasznak hatalmas a fontossága az egész energiaiparra nézve. Ugyanis ha tóról van szó, akkor – egyebek között – a tóparti országokat semmi sem kötelezi arra, hogy külföldi hajókra vagy a fúrást végző cégekre engedélyt kérjenek. Ha azonban tengerről van szó, akkor a nemzetközi egyezmények értelmében ezen országok esetében temérdek engedély kiadásáról van szó. Az Egyesült Államok aktívan támogatja a transzkaszpi vezetéket, amelyen át Türkmenisztán földgázt szállítana a Kaszpi-tó alatt Azerbajdzsánba és onnan Európába, Oroszország megkerülésével. Washington nemcsak Európának az Oroszországtól való függőségét akarja ezzel csökkenteni, de el is akarja szigetelni Iránt. Vlagyimir Milov, a moszkvai Energiapolitikai Intézet igazgatója a párizsi szerkesztésű lapnak viszont igen szkeptikusan nyilatkozott a Kaszpi-tó alatt tervezett vezeték jövőjéről:
„A transzkaszpi csővezeték perspektívája – félretéve az amerikai optimizmust – igen halovány, mert a Kaszpi-medencefenék felosztása még vitatott kérdés.” A cikk a következő mondattal zárul: A tó melletti országok „jövőre találkoznak Azerbajdzsánban, és ezzel a jelen pillanatban nyitva marad a transzkaszpi csővezeték és a Nabucco-projekt életképességének kérdése, de ez aláhúzza Oroszország befolyását a térségben”.
*****
A lap címoldalán induló riport arról ír, hogy a Nagy-Britanniába költözött lengyelek nagy része jól boldogul. Hírnevük pedig szorgalmuk miatt olyan jó, hogy a többi kelet-európai országból érkező munkakereső is gyakran lengyelnek adja ki magát. Azonban Lengyelország elmaradottabb részeiből a királyságba vándoroltak közül sokan visszatérnek, mert nem találják meg azt a munkalehetőséget, amire számítottak. A lengyelek nemcsak Londonban telepednek le, hanem az ország legeldugottabb kisvárosaiban is. A szupermarketláncok mind nagyobb készletet tartanak lengyel árukból, hogy kielégítsék lengyel vevőik igényeit, de már sok brit is megszerette a lengyel kolbászfajtákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.