Novemberi ultimátum

Sebestyén Imre
2007. 10. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az úgynevezett Albán Nemzeti Hadsereg (ANA) azzal fenyegetőzik, hogy átveszi az ellenőrzést Észak-Koszovó felett, amely most gyakorlatilag szerb kézen van. Gafur Adili, az ANA szóvivője szerint a fegyveres szervezet erre a lépésre azért szánná rá magát, hogy megvédje az ottani albán lakosságot „nemcsak Lazar Cár Gárdájának, hanem a szerb rendőrségnek és a hadseregnek az állandó provokációitól is”. Az ANA egyébként november elsejét szabta határidőnek, szerinte addig kell intézkednie a KFOR-nak, az UNMIK-nak és a Koszovói Védelmi Hadtestnek a terület visszacsatolása érdekében. Azt követően már ő lép színre.
A koszovói nemzetközi erők feltehetőleg meggátolják az ANA-t, hogy incidenst provokáljon, mint ahogy az említett szerb gárdát sem engedték be Észak-Koszovóba. Belgrádban azonban úgy vélik, hogy a fenyegetéseket komolyan kell venni, mert „az albánok az idő múlásával mind idegesebbek”. Egyik szerb kormánypárti politikus szerint az észak-koszovói szerbség jól szervezett, s meg tudja magát védeni. Az ilyen kardcsörtető retorika lassanként már a diplomaták nyilatkozataiban is fellelhető, de az egyelőre diplomáciai eszközként használt figyelmeztetések is, hogy Koszovó függetlensége állandó feszültségforrássá válik, s abban a helyzetben már a konfliktus lehetőségét sem lehet kizárni.
Folytatódik közben a közvetlen tárgyalások újabb, brüsszeli kudarca utáni szerb diplomáciai offenzíva, amelynek Belgrádban egy kicsit felnagyított eredményeit időnként szinte lenullázza az Egyesült Államok megismételt állásfoglalása, hogy Koszovó státusának rendezése csakis a függetlenség lehet. Tom Casey amerikai külügyi szóvivő ilyen értelmű nyilatkozata kemény reagálásra késztette Vojiszlav Kostunica szerb kormányfőt. Nem kevesebbel vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy állásfoglalásával akadályozza a koszovói albánokat a kompromisszum elfogadásában. A kemény szerb bírálat azt a képtelenséget sugallja, hogy amerikai támogatás nélkül Pristina elfogadná a felkínált autonómiát – sutba dobva évtizedes harcát a függetlenségért. A kormányfői közlemény szerint az Egyesült Államok durva erőszak-politikát folytat, nyíltan Szerbia szétdarabolására törekedve.
Súlyos és veszélyes helyzetet teremtene, ha Koszovó egyoldalúan, az ENSZ és Belgrád beleegyezése nélkül kikiáltaná a függetlenségét – vélekedett a szerbiai államelnök. Megismételte azt a belgrádi érvet, amely szerint Koszovó függetlenné válása dominóhatást fejtene ki nemcsak a balkáni térségre, hanem Európa más, etnikai ellentétektől szabdalt körzetére is.
Az amerikai stratégiai kutatások intézetének egyik elemzője szerint Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása után az észak-koszovói szerbek is kihirdetnék elszakadásukat Koszovótól. Azt követően ki kinek sietne a segítségére? – teszi fel a kérdést az elemző, utalva a potenciális veszélyekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.